spot_img

Iz pradavnine: ‘BC’ by Johnny Hart

 

Foto: josephsons.org
Foto: josephsons.org

            Novinski strip „B.C.“ od Džonija Harta (1931-2007) prvi put se pojavio 1958. Sam naziv uskoro će jasno označiti da se radi o zbivanjima pre Nove ere . BC fukcioniše i kao ime jednog od standardnih junaka (kako bismo preveli… Prepotopko, Praistorko…?) – riđokosi tip, a tu je, na prvi pogled dosta sličan, plavokosi Piter (Petar, i sl.). Tip koji deluje kao čupava lopta, i koji je kanda na nižem stepenu evolucije od ostalih,  zove se Grog (vizuelno, može se baš uporediti i sa Prepotopkom iz prethodnog priloga), nađe se po neka robusna, a i ljupka dama, od muškaraca je tu čak i jedan guru koji planduje i mudruje na vrh brda, a ima raznih životinjki iz sveta kornjača, ptica, mrava, mravojeda, naravno dinosaurusa, pa i zmija.

Foto: en.wikipedia.com
Foto: en.wikipedia.com

            Strip prati svakodnevna snalaženja i mudrovanja junaka iz davne prošlosti -izumi, pokušaji unapređenja ‘profesija’ i ‘institucija’ odnos prema svetu i životu, ali ima i delikatnih detalja zbog kojih je nailazio na ne mali broj kritika da vređa verska osećanja građana – možda nije s namerom, ali dovoljno je obratiti pažnju na anahronizam kako akteri raspravljaju o Božiću, pominju Adama i Evu, uopšte hrišćanskih motiva u ubedljivo prethrišćanskom svetu. To još može imati dobar univerzalni satirični efekat, a nađe se tu još ekoloških, pa i političkih aluzija. Ipak, mnogima će biti nelagodno pri praćenju pričice u kojoj jedna menora (jevrejski svećnjak) polako sagoreva uz razne propratne poruke, dok se, gubeći krak po krak, ne svede na oblik krsta!

Foto: faithbiblestudy.org
Foto: faithbiblestudy.org

               Kao posebnu poslasticu bih izdvojio proučavanje Vajlijevog rečnika, (Wiley’s Dictionary) pri čemu naši junaci posežu za znanjem iz razih oblasti, (ulažući bezrezervno pouzdanje u ovu dragocenu knjigu, kao kad danas npr. smatramo da možemo izguglati sve što nas interesuje) a zauzvrat uglavnom dobiju suptilne ironične odgovore, i razna poigravanja rečima!

Foto: answersingenesis.com
Foto: answersingenesis.com
Foto: jokelibrary.net
Foto: jokelibrary.net

             Ko je hteo, mogao je tokom 80-ih godina da zapazi ovaj strip u „Zabavniku“ (uglavnom preveden kao Pećinari), i npr. nešto malo u nekim specijalnim izdanjima Alan Forda oko 1990. mada je i tu uglavnom ostao u senci drugog čuvenog dela Dž. Harta (koautor), „Čarobnjak iz Ida“ (odn. Idioti, Čarobnjaka…). Nakon smrti ovog stripadžije i karikaturiste, 2007., nastavka rada na stripu B.C., kao i Čarobnjaka, dobrim delom su se latili (ne znači i udruženo, ali ipak… blago dedi!) njegovi unuci Mejson i Mik Mastrojani.

 

Mišo Koprivica
Mišo Koprivica
Mišo Koprivica je od svog ranog opismenjavanja veliki ljubitelj stripova, a tu sklonost nije zasenio ni razvoj interesovanja prema lepoj književnosti, raznolikoj stručnoj literaturi, prema raznim (sup)kulturnim sadržajima uopšte. Svoje malo bekstvo i nadgradnju nad zamućenom kolotečinom nalazi i u pisanju i konzumiranju poezije, uživanje u slušanju muzike i skromnim porodičnim kretanjima. Oženjen je i otac dvoje dece.