Континуирана медицинска едукација, курс прве категорије „Хирушки дани медицинских сестара и техничара Србије, од првих сиптома до излечења колоректалног карцинома” одржан је у суботу у Крагујевцу на регионалном скупу медицинских техничара са преко триста учесника.
Сви учесници медицински радници Крагујевца Медицинске сестре, здравствени техничари и лекари су пре почетка предавања на овом стручном скупу попунили „Улазни тест” провере знања о дијагностици, оперативном и постоперативном току колоректалног карцинома.
Госте из региона је поздравила Стојана Срећковић , главна сестра Клиничког центра и упознала са културним, историским наслеђем индустриског града Крагујевца и на видео презентацији представила Клинички центар Крагујевац.
Осам предавача презентирали су своје „процедуре у збрињавању оболелих од овог малигног обољења које је једно од најзаступљенијих у смртности оболелих у свету.
Прво је престављен рад „Колеректални карцином” Професора. Др Драгана Чановића директора Клинике за општу и грудну хирургију, а настављено упознавањем са процедурама у лечењу колеректалног карциниома, које су презентирали медицинске сестре и здравствени техничари из Клиничког центра Крагујевца:
– Пријем и припрема пацијената за операцију,
– Улога иструмената у операцији
– Пријем инега пацијената у ЈИЛ-у након операције,
– Постоперативна нега пацијената, након операције на одељењу колоректалне хирургије
– Онколошки приступ,
– Живот са стомом,
– Употреба мандрена код и. в. канила у превенцији тромбофлебетиса.
Сви „сестрински” радови су презентрали устаљене процедуре за „болест модерног времена„ по акредитацији које примењује Клинички центар спровен пре три године.
Радови су изазвали велико интересовање код присустних и довело је до стручне дискусије о сестринској и здравственој нези.
По завршетку дискусије учесници су попунили „Завршни тест” провере знања.
„Клинички центар запошљава преко хиљаду и двеста медицинских сестара и здравствених радника. Колоректални синдром је актуелна тема, зато смо га и одабрали за скуп јер је значјан због размене искустава како сa већим кућама тако и мањим. Ово је година релиценцирања, протекло је седам година откако смо добили лиценце. Сви учесници на данашњем семинару добили су бодове неопходне за добиање сертификата за релиценцирање дипломе које је у току за све здравствене раднике у Србији. Успешност овог скупа можемо мерити по великој заинтересованости учесника из других градова да им се омогући преузимање презентираних процедура, посебно: Терапиј“ске листе, Тренд листе и Чек листе“ , рекла нам је организатор скупа Стојана Срећковић, Главна сестара Клиничког центра и Главна сестра Одељења колеректалне хирургије.
Поред брилиантних предавача из Крагујевца представила се и Главна сестра Живка Маџић са I Хирушке клинике клинике одељења колоректалне хирургије. Завршна реч припала је фармацеутским кућама које су презентирале нове производе у лечењу и санацији повреда, као и опрема за одржавање високог степена хијегене у болницама.