Nivo vode Bajkala, najdubljeg svetskog slatkovodnog jezera, dostigao je najnižu tačku u poslednjih 60 godina! Snabdevanje sibirske Republike Burjatije vodom iz jezera je ugroženo.
Bajkalsko jezero je najstarije jezero (oko 25 miliona godina) i ujedno najdublje jezero na svetu (oko 1700 m). U njega se uliva čak 500 reka, a izvire samo jedna reka, Angara. Ime je dobilo od tatarske reči „bai-kul“, što znači „Bogato jezero“, a poznato je i pod nazivom „Plavo sibirsko oko“. U jezeru se nalazi 27 ostrva. Poznato je kao stanište mnogih endemskih vrsta flore i faune. U jezeru i oko njega nalazi se mnoštvo jedinstvenih biljnih i životinjskih vrsta kao što je bajkalska foka. To je jedina vrsta slatkovodne foke na svijetu. Zbog njihovog skupocjenog krzna, česta su meta brojnih krivolovaca.
Voda Bajkalskog jezera se koristi za piće, a zaprema više od 20% svetskih zaliha slatke vode. Godine 1996. stavljeno je na listu svetske baštine.
Lokalni ribari uočili su prve posledice manjka vode i već su se žalili na nedostatak ribe. Nivo vode jezera je oko 40 centimetara niži nego 2013. godine, što su potvrdile i lokalne vlasti.
Tokom zime, kada je cela površina jezera prekrivena debelom ledenom korom, seku se kocke leda i prodaju po okolnim naseljima. Također u to vreme (od januara do maja), jezerom prolaze automobili, kamioni i druga prevozna sredstva. Led je tu dubok od 30 cm, pa do nekoliko metara.