Уметничка група „Прсти” бави се визуелном уметношћу и перформансима. Регистрована је 2003. године у Крагујевцу а формирала су је студенти крагујевачког ФИЛУМ – а. За сада броји 16. чланова, троје је у Крагујевцу а остали су се „расули“ по белом свету. Коста Вујић би тешко рекао „Све мангуп до мангупа”, јер у групи је много је више девојака.
„Прсте” је окупио добровољни рад у крагујевачким установама и невладиним организацијама, које се баве младима и женским правима! Краси их бројни самоиницијативни пројекти визулног индетитета.
Кренули су едукацијом деце узраста од 7. до 14. година пројектом „Играј се и учи”, којим су децу обучавали по Основним школама у школским годинама од 2004. – 2008. године.
Од оснивања су активни учесници у културним збивањима града. Од бројних активности у Србији издвојићемо оне које су имале међународни карактер и бурна реаговања јавности.
Прво појављивање целе групе било је у пивници „Густав“ 2006. године изложбом графика под називом „Отисак”. Исте године су организовали и серију изложби плаката, којом су промовисали новоосновану Сигурну кућу у Крагујевцу. Изложбе су кренуле из крагујевачког Дома омладине.
Можемо их свакодневно видети на трибинама, анимацијама, презентацијама књижевних дела, радионицама, мултимедијалним пројектима…
Сања Палибрк је аутор и координатор пројекта изложбе плаката „Културно историјска паралела чешких и српских државних празника” 2009 и 2010. године, а Марија Јовановић је извршилац посла у сарадњи са Доприносном организацијом Јужноморавске регије.
Пројекат „Етнички идентитети Чеха у Шумадији“, из 2009. године, резултирао је књигом „Чеси у Србији и Црној гори и Чеси у Шумадији” аутора Ненада Карамијалковића.
У овој књизи Сања је потписана као сарадник и коаутор пројекта, а Марија је графички обликовала књигу.
Пројекат „Од дестабилизације до сарадње” је мултидисциплинарног карактера, састоји се од више активности, од којих издвајамо:
-изложбе плаката са видео презентацијом филма „Велика Морава”,
-извођењем моно драме „Ужичка република”.
-презентацијом видеоклипао Јана Палаху,
Прво представљање јавности овог програма било је2013 у оквиру акције „Ноћ музеја“ у Народној библиотеци Старе радничке колоније.
Уследила је серија презентација у Културним центрима: Раче, Велике плане, Старог села, Горњег Милановца и у „Уреду Јужноморавског региона” у Брну.
Изложбом визуелног индетитета „Језик и писменост” обележиле су дане манифестације „Европске баштине”.
Сања Палибрак рођена je у хоропском знаку шкорпије 1979. године у Крагујевцу. Завршила је ФИЛУМ, одсек за Примењену графику, смер графички дизајн. Члан УЛУС-а од 2006. године.
Награђена је за цртеж у Галерији Студентског града 2006. године у Београду.
Мини графика „Супкултура Крагујевца” награђена је 2007. године.
Добила је и Прву награду „Љубица Филиповић“ 2009. године у галерији “ Мостови Балкана“, за серију мини графике „Супкултура”.
Атеље Санје Палибрк налази се на крову зграде где станује, у улици Ибарских рудара број 3.
Марија Јовановић рођена је у зодијачком знаку водолије 1984. године. Завршила је ФИЛУМ, одсек за Примењену графику, смер графички дизајн.
Бави се дизајном и уметничком фотографијом.
Радила је изложбе плаката и каталога, међународног карактера. Била је ликовни уредник и члан редакције „Кораци”. У октобру ове године урадила је комплентан визуелни индетитет манифестације „Језик и писменост”, у оквиру манифестације „Дани европске баштине”, највеће манифестације коју је одржала Народна Библиотека у Крагујевцу од како постоји.
„Венчање Александра и Марије, круна Српско –Румунског пријатељства” за Историски архив.
Дизјнирала је изложбу „Са друге стране фронта”, одржане у Народној библиотеци ове године.
Дизајнирала изложбу и урадила каталог „Балкански ратови 100. година од победе” 2013. године за Историјски архив.
Планира самосталну изложбу плаката.
Атеље Марије Јовановић налази се у улици Јована Гавриловића број 6.
Владислав Сретеновић, стрелац, рођен 1982. године у Крагујевцу, дипломирани је филолог, али и подпредседник удружења које је настало проширивањем уметничке групе.
Њихове изложбе и презентације изазивају емоције и бурне реакције посетилаца.
На изложби „Распад Југославије” било је експлозивних коментара плаката са фотографијом на којој се Јан Палах спалио, због окупације Чехословачке од стране ССР-а.
Кажу да су за њихову заједничку тему, „борба за слободу у свету”, проналазиле инспирацију у фотографијама и новинским вестима редакција о угрожавању слобода народа и реаговању на наш српски национални проблем.
Тврде да наш народ очигледно не предузима одговарајуће и потребне кораке за самоодбрану. Циљ пројекта је да својим активностима подсете српски народ на његов идентитет који у процесима придруживања Европској Унији не сме бити заборављен и потиснут.
“ Појам дигиталне фотографије много плива у окружењу, људи мисле да све што је одштампано вреди и може да се подведе под уметност, „дигитални арт”. То није тачно и то је злоупотреба нове компјутерске технологије на штету других медија! Ликовна сцена Крагујевца је много јача од крагујевачке „арт примењене уметности” – изнеле су заједничко мишљење, чланова грпе “ Прсти“, Сања и Марија .
„Заједнички атеље” је код „Чика Љубе” у улици Јована Гавриловића број 6.
Увек присутни
Заједнички атеље код „Чика Љубе”