spot_img

Igrom do snova

U razdoblju između 2000-te i 2010-te godine ovog milenijuma, mnogo toga nam je falilo, a mnogo toga se i pojavilo nekako niotkuda. U ovom rasponu smo strip časopisa imali na kašičicu (a opet više nego danas), i neretko su oni počinjali i završavali se nekako neslavno. Isto važi i za strip projekte u vidu albuma, ongoing serijala i antologija. O istima sam pisao puno, često i mnogo. I premda je ova decenija nekako haotična, njena draž je kad se nađe nešto potpuno iznenađujuće – poput jedne zaokružene mini-serije dečijih stripova koja je pritom i edukativni strip, a imala je potencijal i da se franšizira.

Izvor: Zdravko Rajčetić
Crtež: Zoran Peškan

Mini-serijal „Čarobne avanture iz prošlosti“, scenariste Zdravka Rajčetića i crtača Zorana Peškana (nadimak Pekan), je izašao 2007. godine u suizdavaštvu više institucija, ali pretežno se tu ističe Fond za očuvanje kulturno-istorijske baštine „Vekovi Bača“. Da, ovo je strip izdat pri Baču, koji govori o Baču, a koji se i dešava u Baču. Kraće i manje konfuzno rečeno, u pitanju je vodič kroz istoriju ovog naselja.

Radnja je jednostavna – Nikola i Marija, brat i sestra poreklom iz Novog Sada, sa roditeljima posećuju svoju babu i svog dedu u Baču. Tamo se igraju sa drugom decom i, uz dozvolu lokalnog kustosa, ulaze u sada već napuštenu, ali svakako ikonsku kulu Bača. Potom, te večeri, brat i sestra zaspe – i dospeju u Bač tokom Srednjeg veka!

Izvor: Zdravko Rajčetić
Crtež: Zoran Peškan

Ono što sleduje je simpatična avantura koja uključuje združivanje sa decom jednog trgovca, beg iz kule, motanje po močvari, sretanje dvoje izgnanika, sučeljavanje sa banditima, spas Bača, a pokriva i jednu kratku, ali svakako brutalnu bitku. Naravno, nije spojler ako vam istaknem da su se dvoje dece vratili u svoje vreme, ali namerno vam izostavljam šta se na samom kraju dešava.

Postoji razlog zašto sam pomenuo franšiziranje, i ovo će igrati ulogu u vrednovanju samog strip serijala. Naime, stripovi su izlazili dvojezično, sa delom tiraža na srpskom, a delom na engleskom jeziku. Pritom, održana je i izložba na temu stripa, a upriličena je i najmanje jedna bojanka upravo sa likovima duž mini-serijala u njoj. Drugim rečima, iako namenjena za svrhe lokalturizma, ova strip storija je zamišljena da se komercijalno prodaje i širi. Nažalost, ostala je u svom vremenu kakva jeste.

Izvor: Zdravko Rajčetić
Crtež: Zoran Peškan

A kakva jeste, zapravo? Ukratko – šarmantna. Priča je tako jednostavna, a opet pitka i bez praznog hoda. Srednjovekovni Bač je predstavljen solidno, gde se prepliću i lepo i ružno. Sa jedne strane imamo malu metropolu koja vrvi od ljudi, trgovaca koliko i vojnika, i vidimo da se i u ono doba deca igraju igračkama, kao i da se dobro dobrim vraća onda kada treba da se vrati. Ali vidimo i segregaciju na osnovu društvenog statusa, brutalnost svakodnevnice, i nimalo glamurozni prikaz ratovanja (u ovom slučaju, odbrane grada od invazije). Pritom, ni odrasli nisu baš blagonakloni deci. Primera radi, vlastelin koji je glavešina Bača osiono pokušava da zadrži decu unutar tvrđave, dok banditi pre nego što odu kod njihovog predvodnika, maltene neironično odevenog u boje Evangelion Jedinice 01, ostavljaju svog pijanog ortaka da ih čuva, naoružanog i spremnog da ih preklopi ako se drznu da pobegnu.

Naravno, ima tu još čega za overiti. Pre svega, hemija između glavnih likova je sasvim solidna, a deca se zapravo ponašaju kao deca. Vidimo im nestašluk u očima, kao i neizdrž koji ne popušta čak ni kad im se kaže da se smire. Vidimo pritom i respekt koji se oseća prema em roditeljima glavnih likova, em njihovih babe i dede. Jedna ključna crta je, recimo, ta da su i otac i deda u porodici umetnici, preciznije grnčari, koji izrađuju ručnu grnčariju različitih oblika. Svako ko je iole upoznat sa ovim zanatom zna koliko truda zahteva, koliko je naporan, ali i koliko neopisivo lepe rezultate daje. A pritom je ovde dat i kao ilustrativni primer, kao spona prošlosti i sadašnjosti kulture Bača.

Izvor: Zdravko Rajčetić
Crtež: Zoran Peškan

E sad, sam serijal ima i mana. Najveća na koju sam naišao jeste u prevodu. Naime, zbog teške dostupnosti, stripove sam čitao na mešanim jezicima (prva dva na engleskom, treći na srpskom). I moram istaći, kao neko kome je to profesija, da je prevod na engleski u ovim izdanjima prosečan. Neke vidne greške u obliku negativnog transfera ili pogrešno iskorišćenog frazeologizma, pa i samih individualnih reči, dosta bodu oči, pogotovo u drugom broju. Progutani članci i gramatički ekskursi, premda takođe očito greške, mogu i da se previde donekle, ali pojedini segmenti jednostavno nisu prevedeni kako treba. Srpski tekst je sasvim solidan, premda su dijalozi s vremena na vreme pomalo generični.

Inače, kratki ubac. Ovaj strip me je, na bizaran način, podsetio na još jedan stripovski vodič kroz istoriju jednog vojvođanskog mesta – „Ilustrovani vodič za lutanja kroz praistoriju i istoriju, prošlost, sadašnjost i budućnost Subotice i okolnih joj nasilja u carstvima mitskim, kurganskim, varvarskim, romejskim, latinskim, osmanskim, madžarskim, jugoslavenskim, serbskim, kapitalskim, odnosno u njihovom međusobnom vakuumu“. Naravno, razlike između izdanja su i više nego očigledne, da se razumemo. Ali su sličnosti i te kako zanimljive za primetiti, pogotovo kad se u obzir uzme da je subotički vodič izašao tek šest godina nakon bačkog.

Izvor: Zdravko Rajčetić
Crtež: Zoran Peškan

Kao što pomenuh, priča je umnogome završena, i to ovaj mini-serijal čini raritetom na domaćoj strip sceni početkom 21. veka, pogotovo zato što je u pitanju edukativni strip. Izgurati tri broja bilo kog stripa, pogotovo sa tiražima od 1000 primeraka (da, ovo je bio tiraž za sva tri stripa), je krajem 2000-ih bilo ekvivalent pucanju samom sebi u nogu. Samim tim, treba pohvaliti i inicijativu i autore za uloženi napor i marljivi rad. „Čarobne avanture iz prošlosti“ komotno mogu da se reprintuju, i iskreno bih to voleo da vidim recimo 2027. godine, kada mini-serijal slavi dvadesetogodišnjicu postojanja. Bačani, na vama je da ovo ostvarite.

P. S. Veliko hvala Zdravku Rajčetiću na ustupljenom materijalu.

Prethodni tekst
Sledeći tekst
Ivan Veljković
Ivan Veljković
Misli o stripu, pokatkad i filmu, bačene na digitalni papir i puštene u etar.