spot_img

„Zasebljiv, ponesuša, staroženja“: Posle duhoklonuća, koja će biti najbolja nova srpska reč?

U uži izbor predloga za takmičenje „Najbolja nova srpska reč” 2024. godine ušlo je 26 reči od ukupno 661 predlog koji su pristigli ove godine na takmičenje koje organizuje sajt „Mala biblioteka“ iz Londona.

Juče je počelo javno glasanje za predložene reči koje su u užem žirijskom izboru i, prema rečima organizatora, moguće je glasati samo jednom i odabrati najviše tri reči. Adresa za glasanje je www.malabiblioteka.net/novarec

Glasanje je otvoreno do 7. novembra, objava pobednika žirijskog i javnog glasanja očekuje se 8. novembra 2024. godine na Radio Beogradu.

Reči koje su u užem izboru:

1. Zabluđen – biti u zabludi, neko ko odbija da prihvati realno stanje stvari i živi u svom svetu zabluda. Namenjena je kao ekvivalent engleskoj reči “delusional”. Cilj ove reči je da se nađe adekvatan pridev, budući da se “delusional” uglavnom prevodi kao “u zabludi”.

2. Vragoslavlje – satanizam.

3. Jednokolenići (istokolenići) – za englesku reč ”siblings” koja jednim pojmom označava braću i sestre.

4. Dušt – reč koja bi opisivala unutrašnju energiju, unutrašnju snagu… To što je na japanskom ‘ki’,a na kineskom ‘či’, kod nas bi možda moglo da bude ‘dušt’…S jedne strane vuče na prelepu, starinsku reč ‘dažd’, a sa druge strane je nešto poput gušta duše…

5. Tiholjublje – ova reč nema bukvalno značenje da nekoga tiho ljubimo, već se odnosi na neku osobu prema kojoj gajimo nežna i lepa osećanja a daleko je. Tačnije, tiholjublje može da bude stanje duha i zaljubljenosti prema nekoj osobi kojoj ne možemo odmah i direktno da pružimo ili uzvratimo ljubav, već to činimo skriveno ili tiho na daljinu, pa možda delom i u tajnosti.

6. Nagibno – reč koju je predložila jedna nastavnica iz iskustva u učionici kada su je đaci piitali kako se kaže – otvoriti prozor na kip ili na kant.

7. Sramohod – kao zamena za „”Walk of shame” se odnosi za osećaj sramote koji doživljava osoba dok korača, najčešće na putu do kuće. Cilj ovog predloga je da se ponudi reč koja će preneti stvarno značenje reči iz engleskog jezika.

8. Tužić – kao zamena za „tužan smajli“. Ideja je zbog crvenog smajlića u dnevniku koji se dodeljuje za aktivnost/neaktivnost. Deci je jako simpatičan taj termin, čak su ga i usvojili u svom govoru.

9. Zasebljiv – kao sinonim za reč „sebičan“, „egoističan“ i ima isto značenje: Onaj koji misli samo na sebe, koji se brine samo za svoju korist. Predlog je jedne bake od 75 godina.

10. Premisliti – u vreme opšte svesti o anksioznosti i osećanjima, često koristimo izraz „overthinking“, koji se odnosi na prekomerno razmišljanje o nekoj temi, odnosno stvaranje u glavi bezbroj različitih scenarija za buduću situaciju.

11. Rasanica – izlazak iz nekog stanja nejasnoće, neodređenosti, kao kad nam „pukne pred očima“, izbistri se suština nekog dešavanja. Reč je izgovorila jedna šestogodišnjakinja.

12. Dušovanje – putovanje nečije duše nakon smrti.

13. Vanrodan – reč koja označava englesko ”nonbinary”, verovanje ili mišljenje da osoba ne pripada ni muškom ni ženskom rodu, stoga je „van roda“. Vanrodan (pridev), vanrodnost (imenica).

14. Neizust – za tabu. Tabu teme su teme koje se prećutkuju, o kojima odbijamo bilo šta da izustimo.

15. Obezrođenje – umesto dženderizam (Dzender(izam)).

16. Useblje –  kao ”introvertnost”.

17. Zagrljiv – za osobu koja odiše nekom zaraznom dobrotom i prisnošću, da poželite samo da je zagrlite.

18. Ponesuša -umesto izraza „kafa za poneti“ po uzoru na englesko coffee to go.

19. Odustajan/odustajna – onaj koji lako odustaje (odgovarajuća reč u engleskom jeziku bi bila quitter). Reč je smislila i upotrebila učenica 3. razreda osnovne škole.

20. Кradopisac (pisokradica) – zamena za plagijator.

21. Snomlje – osećaj blage, tople sreće koji osetiš neposredno pre nego što utoneš u san, kada ti kroz misli prolaze prijatne slike, uspomene ili maštanja, stvarajući osećaj blaženstva i spokoja.

22. Rasprijateljiti se – zamena za anglicizam ‘anfrendovati’ (”unfriend”), sinonim za reč razdružiti se.

23. Magličarenje – obmanjivanje, zavaravanje kao zamena za zraz blefiranje (bluff), a koji je u uskoj vezi sa našom frazom prodavanje magle.

24. Neizrečje – reč koja označava ono osećanje ili stanje u nama koje se ne može rečju izraziti, za koje reči nisu dovoljne. To može biti prejak bol ili patnja, s jedne strane, ali i
prevelika radost, ljubav ili neko drugo pozitivno osećanje, s druge strane.

25. Nadvremenik – za izraz „The Grejtest of All Tajm“ (GOAT) , najbolji svih vremena. Termin GOAT koristi se da opiše sportistu koji je najbolji u svom sportu, u svojoj disciplini, i koga krase izuzetni talenti i postignuća.

26. Staroženja – slično kao mladoženje samo se ova reč odnosi na starije muškarce koji tragaju za srodnom dušom.

Ovo je druga godina da sajt „Mala biblioteka“ organizuje takmičenje za najbolju novu srpsku reč. Prošlogodišnji pobednik bila je reč duhoklonuće, zamena za depresiju.

Nagrade:

Prva nagrada: 600 evra
Druga nagrada: 400 evra
Treća nagrada: 200 evra

Izvor: n1info.rs

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.