spot_img

Saveti za učenje jezika u ranom detinjstvu

Čuti prve reči vašeg deteta predstavlja nešto posebno i magično za roditelje. Međutim, možda ste zabrinuti da se vaše dete ne razvija istom brzinom kao druga deca njihovog uzrasta. Jedno od petoro dece će naučiti da govori i koristi reči kasnije nego što se očekuje.
Dakle, kako možete pomoći svom mališanu da govori u ranom detinjstvu? Postoji mnogo načina za podsticanje jezika kod kuće, uključujući pevanje, razgovor i igru. Provođenje vremena sa svojim detetom je takođe odličan način da mu pomognete u učenju jezika.

Ovaj vodič će pružiti korisne, praktične savete za početak razvoja jezika vašeg deteta na pravo način.

Zašto je razvoj jezika važan u ranim godinama?

Vaše dete treba da nauči i razume jezik kako bi moglo da komunicira dok raste. Njegovo razumevanje govora i teksta pružiće uvid u to kako će se ponašati u vrtiću i van njega i poboljšaće njegove izglede za obrazovanje i posao.

Fotografija: Vemić Photo

Razumevanje jezika može pomoći vašem detetu pri:

  • Razumevanju svoje okoline
  • Rešavanju problema
  • Izražavanju i razumevanju emocija
  • Učenju i opštem razvoju

Bez moći govora, vaše dete može postati frustrirano i nesposobno da izrazi svoje emocionalne potrebe. Deca provode mali deo svog vremena u formalnom obrazovnom okruženju, tako da roditelji moraju da daju sve od sebe da podstaknu razvoj jezika kod kuće.

Razvoj govora je takođe važan deo izgradnje odnosa sa drugima. Dete uči da razume izraze lica i druge neverbalne oblike komunikacije kroz jezički razvoj u ranim godinama.

Prema globalnom istraživanju, 43% stanovništva je bilingvalno. Važno je napomenuti da deci bilingvalnih porodica može biti potrebno više vremena da razviju govor. Uobičajeno je da je bilingvalnoj deci potrebno nekoliko meseci veiše da sustignu svoje vršnjake.

Čitanje knjiga

Čitanje dečjih priča smešnim glasovima i gestovima je odličan način da svoje dete upoznate sa jezikom. Odvajanje vremena za čitanje knjiga takođe je odlično za jačanje vaše veze. Možete razgovarati o emocijama, likovima i postupcima dok se zajedno krećete kroz priču.

„Pitajte svoje dete šta bi želelo da čita; to je odličan način da mu približite čitanje“, kaže Rajan Hamil, suosnivač i izvršni direktor Instituta za drevni jezik. „Možete da počnete sa jednom knjigom dnevno i dodajete više knjiga u zavisnosti od toga kako vam odgovara. Čitanje naglas podstiče maštu i razvija njihove veštine slušanja. Odvojite vreme, pronađite udoban prostor i uživajte u čitanju i učenju sa svojim detetom.”

Učinite priču zanimljivom i zabavnom tako što ćete:

  • držati svog mališana ili će vam sedeti u krilu
  • ga pustiti da okreće stranice
  • čitati različitim, smešnim glasovima
  • koristiti lutke za ilustraciju likova

Trebalo bi da težite da čitanje postane deo vaše svakodnevne rutine tako što ćete uvesti knjige pre spavanja i tokom igre. Pokušajte da pronađete knjige koje su prikladne za uzrast tako što ćete početi sa jednostavnim pričama koje imaju puno slika kako biste lakše zaokupirali pažnju vašeg deteta.

Pevajte pesmice zajedno

Ne morate da budete pop zvezda da biste podsticali jezik kroz pevanje! Pevanje pesmica je efikasan način da upoznate dete sa rečima i frazama. Pesmice koje se ponavljaju u jednostavnim ritmovima mogu pomoći deci da upamte reči i razviju svoj rečnik. Pesme sa radnjama su najbolje pesme za razvoj jezika jer pomažu vašem detetu da imitira zvukove i radnje.

Možete pomoći svom detetu da uči tako što ćete mu dozvoliti da popuni praznine dok pevate. Pesme koje se ponavljaju su lak način da naterate dete da peva.

Razgovarajte sa svojim detetom

Razgovor sa bebom ili detetom jedan je od najboljih načina za podsticanje učenja jezika. Možda ćete otkriti da vaša beba oponaša reči i zvukove pre prve godine. Do 6 meseci, vaša beba će razumeti osnovne zvukove i reči na vašem maternjem jeziku.

„Roditelji često zaboravljaju na važnost razgovora i interakcije sa svojom decom“, objašnjava Nensi Mičel, medicinska sestra u Assisted Living. „Učenje jezika počinje kod kuće sa našim svakodnevnim rutinama i aktivnostima. Objašnjavajući detetu šta radite dok kuvate, čistite i jedete odličan je način da ga izložite novim rečima. Razgovor sa detetom i ostavljanje prostora da reaguje takođe ga priprema za razgovore u budućnosti.”

 

Komunikacija sa vašim mališanom je efikasan način da proverite kako se njegov govor razvija. Neka deca razvijaju govor kasnije od drugih, pa pokušajte da ne brinete. Ako imate bilo kakvih nedoumica, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarom ili zdravstvenim radnikom.

Zaključne misli

Svako dete uči na jedinstven način i sopstvenim tempom, pa pokušajte da ne postanete obeshrabreni ako je vašem detetu potrebno više vremena da savlada moć govora. Ako ste zabrinuti za njihov razvoj, možete stupiti u kontakt sa pedijatrom. Neke ključne tačke koje treba zapamtiti o učenju jezika u ranom detinjstvu su:

  • Čitanje priča je jedan od najboljih načina za učenje jezika
  • Zvuci i gestovi su od velike pomoći
  • Odgovaranje detetu je važno kada ono pokušava da komunicira

Deca sa kašnjenjem u savladavanju govora često se upućuju logopedu. Razgovarajte sa svojim pedijatrom o tome ako mislite da ima potrebe.

O autoru: Alehandra Lejva je digitalni nomad koji praktikuje tzv. „slow living“. Ona želi da uči i širi svoje znanje tako što će marljivo posvetiti vreme u našem užurbanom svetu.

Izvor: novakdjokovicfoundation.org

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.