Predstavljanjem pjesnika Udruženja “Nekazano”, na Šetalištu kralja Nikole završena je nesvakidašnja dvodnevna međunarodna poetsko-likovna manifestacija “Miholjsko kulturno ljeto”.
Poete zajedno sa svojim prijateljima slikarima, iskazali su uvjerenje da je ovo “tek početak jedne prave, prijateljske, saradnje”.
-Jer, i jedni i drugi su slikari. Jedni slikaju bojama, a drugi riječima. Zajedno spajajamo sve ono što je je najbolje kod čovjeka, a to je umjetnost, samim tim potvrdili smo potrebu da zajedno stvarajmo – kazao je inicijator “Miholjskog kulturnog ljeta” Labud N. Lončar, predsjednik udruženja “Nekazano”.
U osvrtu na ova cjelodnevna dešavanja na barskoj rivi, koja su privukla veliku pažnju šetača, istoričarka umjetnosti Katarina Gazdić Ilić je istakla da su gradovi “privilegovani prostori kulturnog stvaralaštva”.
-Kroz dijalog identiteta i diverziteta, pojedinca i grupe, stalno se razvija, formira i upotpunjuje lokalno kulturno nasljeđe.
„Miholjsko kulturno leto“ nastalo je u sinergiji likovnih i književnih stvaralaca grada Bara, trasirajući puteve ka nekonvencionalnom i inovativnom predstavljanju umjetnosti. Grad, odnosno njegova obala postala je mjesto plodnog susreta savremenih umjetničkih tokova koji nenametljivo ali presudno kreiraju identitet i duh grada.
Književnim programom Međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika „Nekazano“, izložbom i slikanjem na otvorenom „Street in Art“-a, „Miholjsko kulturno ljeto“ građanima pruža neposredan doživljaj umjetnosti kroz interakciju sa umjetnicima, promatranjem umjetničkih djela i upozavanjem sa procesom njihovog nastajanja. Istovremeno, promoviše saradnju umjetnika na lokalnom nivou, ohrabruje mlade stvaraoce da stupe na umjetničku scenu i afirmiše pozitivan odnos prema umjetnosti.
Postojanje inicijative i realizacija ovog i sličnih umjetničkih događaja odraz su posvećenosti zajednice umjetnosti i kulturi i nepresušne potrebe za njihovom manifestacijom.
Grad bez umjetnosti je grad bez lika i oblika, a društvo bez umjetnosti ostaje bez čuvara svoje kulture i vrijednosti koje prevazilaze sve društvene i vremenske okvire – navela je Gazdić Ilić.
Svoju poeziju sinoć su kazivali Duška Kontić i Slavka Božović iz Nikšića, Nadica Ilić iz Beograda, Aleksandra Đurović, Enesa Sukić, Nataša Lečić, Sanela Ramadanović Softić, Vladimir Cerović, Srđan Bajić i Labud N. Lončar.
Dan ranije, na Šetalištu kralja Nikole izlagali su i slikali Jasmina Ćetković, Seada Škrijelj, Danijela Stanković Drobnjak, Nataša Petejčuk, Nada i Svetozar Dedić, Olga Kopeina, Kristina Pejović, Arkadi Kurnosenko, David Husić, Dalibor Ćetković, Alen Haverić, Andrija Šaranović, Belis Pojatić, Greg Smirnov i Matan Vukčević.
Najmlađa autorka bila je Ajris Tomas koja je na Strtreet in Art-u slikala u ime mira, jer je rođena u Ukrajini, a prvi put na Street in art-u izlagao je mr Relja Dedeić.
– Sav svijet danas je sa mnom, jer na našoj obali imamo toplinu pravih umjetničkih srca-ocijenio je utemeljivač Street in arta Vladimir Vlado Iličković, čije su slike takođe bile izložene na manifestaciji.