spot_img

„Carigradski drum“ objavljen u Crnoj Gori

Carigradski drum

„Carigradski drum” roman književnika Bratislava Petrovića doživio je svoje peto, a prvo Crnogorsko izdanje, u organizaciji tj. izdavaštvu Međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika “Nekazano” iz Bara.

Bratiskav Petrović

“Roman je napisan na majstorski način, prikazujući nam Petrovića kao vrsnog majstora pripovijedanja, koji nas na majstorski način vodi u stara hajdučka vremena, moderna vremena,. Upoznaje nas sa tragačima zakopanog blaga, pljačkapšima porušenih manastira, kafanama, odmorištima duž Carigradskog druma, prostituciju, policijski posao a sve uz obilje provjerenih a i neprovjerenih istorijskih podataka . Hajduci nekada, danas podvodači i pljačaši kao što i biva u životu prepliću svoje sudbine i čitaoca ostavljaju bez riječi. Roman se čita u jednom dahu. Odgovorno kažem da u zadnjih desetak godina nijesam pročitao zanimljiviji i bolji roman. Roman koji ima svoju težinu i značaj. Sama činenica da je roman doživio četiri izdanja prije ovog našeg izdanja govori dosta. Roman je pored tri izdanja u Srbiji doživio i izdanje u Bugarskoj, na Bugarskom jeziku. Srećan sam što mi je gospodin Bratislav Petrović poklonio autorska prava za izdanja u Crnoj Gori i mislim da je ovo samo početak naše saradnje a na radost ljubitelja lijepe knjige. Roman se čita u dahu i toplo ga preporučujem svima.”- riječi su Labuda N. Lončara, predsjednika Udruženja “Nekazano”.

Labud N. Lončar

Roman obiluje zanimljivim scenama, povezuući Duhovno sa materijalnim. Stvarni živo ti onaj imaginarni, duhovni. Tako u jednom dijelu Smajo Turčin, hajduk kaže: „… Pa, šta bi ti mene posavetovao? – Da se priklonite Istoku ili Zapadu. – Kako? – Na Zapadu je sjaj, zlato, a na Istoku duša, pa birajte“

“Carigradski drum”  će se prodavati na kioscima uz dnevne novine Dan, a takođe će prvom prilikom imati svoju promociju u Baru, odmah po završetku 35. Barskog ljetopisa

*

Bratislav Petrović rođen je 1961. u Šljivoviku kod Bele Palanke. Objavio je romane:„Izjava“ (2007); „Krvava ni- šavska zima“ (2008); sati- rični roman na dijalektu „S’n il’ java“ (preveden i na buga- rski jezik, 2012); humoristi- čki roman, takođe na dijale- ktu, „Gospavina slava“ (2012); „Carigradski drum“ (2013), koji je preveden na bugarski jezik i objavljen (IK„Persej“, 2014); roman „Romana“ (2013); roman „Pro- kletstvo   nepravde“   (2014). Monografije: „Manastir Svete Bogorodice u Sićevu“ (2010) i „Manastir Uspenje Presvete Bogorodice u Veti“ (2012). U Belopalanačkom   zborniku   objavljene   su   mu   pripovetke:„Slava“, „Pismo“ i „Spomenik“, kao i istraživački rad „Hajdu- čija na tlu Bele Palanke“. U Zborniku „Trijumf pesme i vina“ objavljena mu je pripovetka „Ne pijem vino dok ne prođe prvi maj“. Na Festivalu poezije i vina u Topoli u organizaciji Izda-vačke kuće „Arte“ (Beograd, 2014) osvojio je prvu nagradu za priču na temu vina „Okanje mrtavca sas vlašu vino“. U Buga- rskoj, na međunarodnom konkursu „Lirični glasovi“ 2013. go- dine, osvojio je drugu nagradu satiričnom pesmom na narodnom govoru „Carevina“. Pesme su mu objavljene u raznim zbornicima u Srbiji, Bugarskoj i Makedoniji. Bavi se novinarstvom. Sarađuje sa niškim „Narodnim novinama“, pirotskom„Slobodom“ i nezavisnim srpskimnovinama „Toronto novosti“u Torontu (Kanada).

Član je Saveza književnika u otadžbini i rasejanju, počasni član Međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika Nekazano.

Osnivač je Međunarodne književne manifestacije „Balkansko ćirilično pero“. Živi u Beloj Palanci (Srbija).

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.