U priči sa prijateljima koji imaju decu shvatio sam da je široki povoj i dalje aktuelna tema u Srbiji. Rešio sam da se pozabavim ovom temom i pokušam da razjasnim zašto postoje različite preporuke.
Da biste bolje razumeli šta je uzrok ovih podeljenih preporuka trebalo bi razotkriti razloge koji su uopšte doveli do potrebe za širokim povijanjem.
Zašto je uvedeno široko povijanje?
Široko povijanje je način oblačenja deteta kojim se uz upotrebu regularnih pamučnih pelena (švedskih ili tetra) kukovi pozicioniraju u specifičan položaj (normalan položaj prilikom ležanja na leđima).
Princip širokog povijanja deteta uveden je 80-tih godina prošlog veka, kao mera prevencije za razvojni poremecaj kuka. Ova meraje je uvedena jer su ispitivanja ukazala da je područje Balkana posebno sklono ovim poremećajima. Umesto dotadašnjeg klasičnog “kifla” povijanja (sa skupljenim nogama) prešlo se na korišćenje širokog povoja. Široki povoj se tada savetovao do 6. meseca, kada je tadašnjom dijagnostikom (Rentgen snimak) bilo moguće utvrditi znakove pravilnog okoštavanja kuka.
Široki povoj je od tada značajno doprineo smanjivanju procenta dece sa razvojnim poremećajem kuka i pokazao se kao idealno rešenje za prevenciju ovih stanja. Činjenica da funkcionalno ne šteti detetu je razlog zašto ga mnogi i dalje savetuju.
Šta se promenilo ?
Od tog vremena dijagnostika je značajno napredovala. Sada se već nakon kontrole sa mesec dana dete upućuje na ultrazvuk kukova, kojim se utvrđuje da li je sve u redu ili ne. S obzirom da je to značajno brže nego što je to ranije bio slučaj, dovodi se u pitanje svrha širokog povijanja jer se sad može efektnije reagovati.
U vreme kada je uveden široki povoj jednokratne pelene su bile tek u fazi razvoja i poprilično nedostupne većini stanovništva. Sada, jednokratne pelene su dostupne gotovo svakom i dugi niz godina su u redovnoj upotrebi. Određeni broj stručnjaka isto tako smatra da je korišćenje ovih pelena svojevrstan vid širokog povijanja i zato smatra da nema potrebe za klasičnim širokim povojem.
Iako široki povoj ne šteti bebi, možda jedina mana ovog načina povijanja je moguća nelagodnost i pretopljavanje u pelenskoj regiji. Upravo zbog ove činjenice neki pedijatri ne savetuju upotrebu širokog povoja preko leta.
Koga poslušati?
Pošto je svako dete posebno na svoj način, moj savet je da poslušate- pedijatra.
U porodilištu, pedijatri/neonatolozi svakog dana pregledaju decu. U sklopu tog pregleda se vrši i pregled kukova. Savet o korišćenju širokog povoja potražite upravo tada, od lekara koji je pregledao dete. Tako dobijate najbolju preporuku za VAŠE dete, a ne uopštenu preporuku.
Sa mesec dana sledi prva kontrola, a onda i ultrazvuk kukova kojim se priča o širokom povoju zaokružuje.
Marko Obradović, licencirani pedijatrijski tehničar
Izvor: markoobradovic.rs