Prema rečima psihologa Radmile Grujičić razmaženo dete sve podvodi pod svoju želju i potrebu, nije tolerantno, a na frustracije reaguje besom, odbijanjem, buntom i plačem.
– Roditelji svojom popustljivošću pospešuju takvo detetovo ponašanje. Najvažnije je, dakle, da roditelji izgrade autoritet i budu istrajni i dosledni u svojim zahtevima. Ukoliko dete burno reaguje na neki zahtev, roditelj treba da pusti dete da svoju reakciju izbaci do kraja, pa kada se smiri da proba ponovo, a nikako da on to u međuvremenu uradi umesto njega – objašnjava psiholog.
Najčešći signali koji ukazuju da nešto morate da promenite:
Dete često ima ispade besa
Lupanje, dranje, plač bez nekog posebnog razloga su znak za uzbunu. Ovakve ispade je moguće tolerisati u retkim prilikama, ako je dete na primer proživelo stresnu situaciju ili je bolesno.
Dete nikada nije zadovoljno
Razmažena deca često ne mogu izraziti zadovoljstvo onim što imaju, već je mnogo snažnija posesivnost za svim onim što nemaju.
Dete je neposlušno
Možda se radi o dečjem nestašluku, ali ako dete bez razmišljanja ignoriše sve što mu kažete, tada je problem nešto veći.
Dete pokušava da vas kontroliše
Razmažena deca su često spremna da povise ton i zahtevaju ispunjenje svojih želja od dece i odraslih.
Često vam je neprijatno u javnosti
Pritom ne mislimo na sitnice koje su ljudima oko vas verojatno i simpatične, već na ozbiljnije postupke koje dete svesno čini.
Dete ne želi da deli
Kada dete ne dopušta nikome da se igra njegovim igračkama, a podrazumeva mu se da on ima pristup svemu, vreme je za razgovor.
Morate da molite i podmićujete dete
Roditelj bi trebao da budu autoritet, jer samo tako će moći da vaspitaju dete i usade mu one prave vrednosti. Ako dete morate da molite ili čak podmićujete, problem postoji i ne biste smeli da ga ignorišete.
R.N.
Izvor: Blic žena