Iako su električni automobili u većini evropskih zemalja već godinama uobičajena pojava na putevima, u Srbiji i dalje vladaju razne zablude u vezi sa ovom vrstom vozila, od toga da ne mogu da se registruju, do same cene registracije. Sajt Polovni automobili pokušao je da raspetlja ovaj čvor.
Izvor: Polovni automobili; Autor: Dragan Romčević
Električni automobili mogu da se registruju u Srbiji
Da – mogu da se registruju bez problema. Situacija je u stvari vrlo prosta. Automobili na električni pogon mogu da se registruju, a procedura je ista kao kada su u pitanju obični automobili.
Međutim mnogi i dalje veruju da su praktično zabranjeni. Odakle potiču te zablude?
Sigurno ste gledali na TV-u ili čitali o slučajevima domaćih inovatora koji su prepravljali svoje automobile. Međutim, nije im dozvoljeno da ih registruju.
Stoga je javnost stekla utisak da su u Srbiji električni automobili praktično zabranjeni.
Ne mogu da se registruju samo oni koji su prepravljeni da idu na struju!
Automobili koji su fabrički napravljeni sa električnim pogonom mogu da se registruju. Ali ne možete da prepravite auto sa klasičnim motorom da ide na struju i da ga registrujete.
Izbacite motor i menjač, ubacite elektromotor, baterije i prateće komponente i mislite da ćete dobiti atest sa kojim ćete moći da registrujete auto. U teoriji, to je moguće. U praksi – nemoguće, bar za običnog čoveka.
Procedura je toliko zahtevna u finansijskom, tehničkom, vremenskom i svakom drugom smislu, da je apsolutno neisplativo prepravljati auto da ide na struju.
Svaku pojedinačnu prepravku treba ispitati u nekoj instituciji ili laboratoriji, dobiti saglasnost proizvođača…
Jednostavno, ako razmišljate u tom pravcu – zaboravite ručno prepravljeni električni automobil i nađite drugi „hobi“.
Koliko košta registracija električnog automobila?
Procedura za registraciju je ista kao i za druga vozila, jedino što se na električna ne plaća porez na upotrebu vozila – ono što zovemo „porez na luksuz“ kod automobila sa preko 2.000 kubika.
Ovaj porez se obračunava prema radnoj zapremini motora:
Do 1.150 ccm: 1.270 din
1.151 – 1.300 ccm: 2.480 din
1.301 – 1.600 ccm: 5.470 din
1.601 – 2.000 ccm: 11.210 din
2.001 – 2.500 ccm: 55.380 din
2.501 – 3.000 ccm: 112.220 din
Preko 3.000 ccm: 231.930 din
U zavisnosti od starosti vozila, ovaj porez se umanjuje za određeni procenat:
od 5 do 8 godina: – 15%
od 8 do 10 godina: – 25%
od 10 do 20 godina: – 40%
preko 20 godina: – 80%
Takođe, lokalne samouprave mogu da oslobode vlasnike vozila na električni pogon plaćanja komunalne takse.
Recimo da je ova taksa u proseku od 500 do 2.000 dinara, ali nju posebno određuje svaka lokalna samouprava, tako da izvlačenje proseka nema svrhe.
Obavezno osiguranje se plaća – stoga cena registracije najviše zavisi od snage motora, tj. elektromotora.
Primere cena obaveznog osiguranja možete da vidite ispod:
0 – 22 kW: 7.450 din
22 – 33 kW: 8.900 din
33 – 44 kW: 10.360 din
44 – 55 kW: 11.820 din
55 – 66 kW: 11.250 din
66 – 84 kW: 15.220 din
84 – 110 kW: 18.130 din
Preko 110 kW: 21.500 din
Cene mogu da se razlikuju od osiguravajuće kuće do osiguravajuće kuće, ali ne za više od nekoliko stotina dinara. Naglašavamo – ove cene su date za 4. premijski stepen, takozvani početni.
Ako nikada niste izazvali udes, imate popust od 15% na ove cene. Međutim, ako ste izazvali udes ili više njih, onda ste verovatno na nekom višem premijskom stepenu, pa plaćate više.
Čitava priča oko obračunavanja cene obaveznog osiguranja je prilično komplikovana, pa nećemo sada ići u detalje.
Polovni električni automobili u Srbiji
Ponuda polovnih električnih automobila kod nas izuzetno je slaba. Trenutno na sajtu polovniautomobili.com postoji samo jedan oglas – BMW i3 iz 2018. godine, koji je služio kao test vozilo kompanije Delta Motors.
Nov je koštao 50.335, a prodaje se za 44.500 evra.
Električni polovnjaci iz uvoza
Uvoz polovnjaka na električni pogon – procedura je ista kao kod običnih automobila. Treba imati u vidu da se polovnjakom smatra vozilo koje je registrovano najmanje šest meseci.
Ovo napominjemo zbog toga što je fizičkom licu prilično komplikovano i skupo da uveze nov električni automobil.
Cene polovnih električnih u inostranstvu zavise od mnogo faktora, isto kao i kod klasičnih vozila. Ako ste zainteresovani za uvoz i gledate cene na stranim sajtovima (npr. www.mobile.de) ne zaboravite da ako neki auto ima neobično nisku cenu, sigurno tako nisku cenu ima sa dobrim razlogom.
Za detalje oko uvoza i nabavke sve potrebne dokumentacije – preporučujemo da se obratite nekoj špediterskoj agenciji. Krenete li nespremni samostalno u kupovinu i uvoz, razne „sitnice“ mogu skupo da vas koštaju.
Uvoz novog električnog automobila
Ova opcija je skuplja i komplikovanija od uvoza polovnog (polovnim automobilom smatra se onaj koji je bio registrovan najmanje 6 meseci). Pre carinjenja neophodno je nabaviti potvrdu o homologaciji, koju izdaje Agencija za bezbednost saobraćaja i to na osnovu provere koja se obavlja u nekoj od specijalizovanih laboratorija.
Pre toga, da biste ušli u čitavu proceduru, morate od proizvođača da dobijete homologacionu dokumentaciju, pa je najpametnije da pre kupovine kontaktirate predstavnika proizvođača u inostranstvu ili samog proizvođača i zatražite homologacionu dokumentaciju koja sadrži podatke o standardima koje vozilo ispunjava.
Ukoliko imate sreće, postoji mogućnost da znatno smanjite troškove čitave procedure. U slučaju da je isti auto koji vi uvozite neko drugi već uvezao pre vas i prošao čitavu proceduru, moguće je da umesto homologacione dokumentacije podnesete odobrenje upravo tog prethodnog uvoznika kojim se omogućava korišćenje njegove dokumentacije. Tada se laboratoriji za proveru plaća samo 15% troškova.
Pre ulaska u ovu priču, najbolje je da se obratite Agenciji za bezbednost saobraćaja, gde ćete dobiti detaljnije informacije.
Kupovina novog električnog automobila u Srbiji
Trenutno u Srbiji od novih električnih automobila mogu da se kupe samo BMW i3 sa cenom od 39.990 evra i VW e-Golf i VW e-Up! čija cena za ovu godinu još nije formirana.
Izvor: b92.net