spot_img

Luj do Luja, istorija koja buja…

                                                         ~*~

Najzastupljenije ime na tronu Francuske bilo je Luj – javlja se od IX veka, a među najpoznatijim nosiocima ovog imena behu npr. Luj IX prozvan i sveti (XIII v., jedan od vođa 7. krstaškog rata) naravno raskošni Luj XIV (ž. 1638 – 1715) koga ne

Foto: en.wikipedia.org/wiki/Louis_the_Pious

treba posebno predstavljati, dok je jedan od njegovih potomaka Luj XVI (vl. 1775 – 1792)  stradao u žaru velike buržoaske revolucije, zajedno sa suprugom, Marijom Antoanetom, a nešto kasnije je neslavnu sudbinu doživeo i njihov maloletni sin, nesuđeni prestolonaslednik u istoriji poznak kao Luj XVII; posle burnog perioda promene raznih režima, od kojih se najduže održao i najviše istakao Napoleon,  vraćaju se Burboni na čelu sa Lujem XVIII (vl. od 1814., odn. 1815. do 1824.) No, vreme nosi nove nemire – njegov rođak i naslednik Šarl X morao je da abdicira 1830. prilikom julske revolucije, te ga je privremeno nasledio sin Luj XIX (poznat i kao Vojvoda od Angulema), i to tek na nekih 20 minuta, tokom 02.08.1830!! Dakle, svakako nije stigao ni da bude proglašen kraljem, ali ovo svakako možemo smatrati formalno najkraćom vladavinom u istoriji uopšte… Nije imao mnogo više sreće ni ni njegov rođak Anri V, koji se pod spornim okolnostima nadovezao na ovaj položaj, te je „vladao“ nekih 6-7 dana; izvesna stabilnost se postiže kad na presto stupi, moglo bi se reći delimično imenjak ovih Lujeva, Luj Filip Orleanski, kao jedan od poslednjih francuskih monarha,  do opet burne 1848…

Foto: yalebooksblog.co.uk/2016/11/11
Foto: paris360.de/magazin/ludwig-xiv
Foto: steemit.com/culturevulture

A ko je zapravo bio prvi Luj? Pomenuli smo 9. vek… jednostavno, to je sin i naslednik franačkog vladara Karla Velikog, koji je ostvario relativno dugu vladavinu nekoliko godina pre konačnog raspada Franačke države (vl. 814 – 840) Ovaj vladar je poznat i kao Luj Pobožni (franc. Louis le Pieux), a za njega  skoro ravnopravno koristimo i nemački oblik ovog imena Ludvig (jer je i Nemačka, jel’te, jedna od naslednika franačkih teritorija ). Ovo ime inače potiče od nekog starogermanskog oblika Hlodvig, Hlutvig ili sl., što bi značilo „glasan (slavan) u borbi“. U drugim jezicima (kao i u prilagođavanju imena francuskih vladara potrebama tih drugih jezika) ovo ime se javlja kao Luis u engleskom i španskom, sa razlikama u pravopisu naravno, Ludovik i Luiđi u italijanskom, Lajoš u mađarskom itd.

  • Na slikama, redom: Luj I sa ocem, zatim Luj IX, Luj XIV i Luj XIX
Mišo Koprivica
Mišo Koprivica
Mišo Koprivica je od svog ranog opismenjavanja veliki ljubitelj stripova, a tu sklonost nije zasenio ni razvoj interesovanja prema lepoj književnosti, raznolikoj stručnoj literaturi, prema raznim (sup)kulturnim sadržajima uopšte. Svoje malo bekstvo i nadgradnju nad zamućenom kolotečinom nalazi i u pisanju i konzumiranju poezije, uživanje u slušanju muzike i skromnim porodičnim kretanjima. Oženjen je i otac dvoje dece.