MIRANDA LEE RICHARDS – „EXISTENTIAL BEAST“ (2017)
NEOFOLKERKA
SANJIN ŠTRBAC
Miranda Lee Richards je ,u svakom slučaju postala nezavisna i jako značajna figura na današnjoj muzičkoj sceni.Odrasla u jednoj umjetničkoj,liberalnoj i boemskoj atmosferi ,roditelji su joj bili bitne pojave na strip sceni Amerike ludih šezdesetih i kasnije a ime joj je dao čuveni underground strip autor Robert Crumb („Mačak Fric“, Gospodin Prirodni“,omot album grupe Big brother and the holding Company sa Janis Joplin – „Cheap trills“..). Učitelj gitare joj je bio Kirk Hammett iz Metallice. Uspješno se bavila i manekenstvom. Ona je inspiraciju pronašla kod Neil Younga,The Rolling Stonesa,Blondie, Becka i mnogih drugih. Zanimljivi su joj neopsihodelija, melodija i tradicija, koje pronalazi kod Fairport Convention, Richarda and Linda Thompson ili tradicionalnih britanskih ili irskih melodija. I naravno njena sposobnost da stvori vlasitu muziku u toj velikoj i šarenolikoj gomili muzike raznih žanrova koji je okružuju. Njen prošlogodišnji album ,odličan „Echoes of the dreamtime“ nam nudi psihodeliju novog tipa, odličnu gitarsku podršku koja je često nenametljiva ,malo country rock arome, klasičnog gitarskog rocka, heroja Laurel Canyona,The Byrds, Velvet Undeground, folk rock ili ogoljeni folk, gudače i duvače… Mirandin glas je izvanredan.Na kraju albuma je „Already gone“,predivna pjesma .
Ovogodišnji album otvara „Ashes and seeds“,sa country rock gitarama ,zvuk Neil Younga ili Stonesa,gdje se kaže „history repeats ,flowers grow beetween ashes and seeds“
U „The Wildwood“ imamo folk – rock vokal ,irske melodije nervozno- razigrane gitare , organe ,zvona .Jedna rnr pjesma sa moćnim i bogatim glasom i turobnim tekstom „oh it s wildwood ,on a place to fear, darkness will reign,it may never be same and no one gets alive“.
U pjesmi „Lucid i WouldDream“ ,sa tradicionalnim instrumentima, u pozadini, sa psihodeličnim gitarama ,solo zviždačkom deonicom ,pjesma o strahovima „It s here and then it s gone“.
U „Back to the source“ ,skoro a capella pjesma ,tu i tamo se čuju diskretni instrumenti ,Miranda je opet u najprisnijem dodiru sa keltskim ili britanskim folkom: „I know your intentions are good“.
„Autumn sun“ nam nudi dvominutnu nježnu,iskrenu,ljubavnu,blagu ,smirenu atmosferu koju u dobroj mjeri boje gudački instrumenti ,sa stihovima „Please, don t go until i say , it s time to be on your way „.
Naslovna pjesma je balada sa klavijaturama ,divnim vokalnim uvodom u melanholičnu numeru sa odličnim gitarskim solom. Vjerovatno je i Miranda Lee još jedan muzičar koji se ponaša politički odgovorno i kritikuju predsjednika Trumpa,moguće da će biti najkritikovaniji predsjednik svih vremena ali tu titulu treba zaslužiti u žestokoj borbi : “Peace in the presents of prey , the beast in you has learned to behave“.
„On the outside“ , krasna roots rock gitara,s vokalom sigurnim ,melodična,poletna,tečna numera nalik najboljim stvarima Chrissie Hydne, koju ju uvrstila u svoje favorite „I got time ,but no money ,I got money ,but no time“.
Na kraju ,veličanstvena pjesma „Another world“,balada ,poema dugačka 11 minuta, o utiscima koji se odnose i na lični svijet autorke ali i na neke društvene pojave ,opet socijalno i politički angažovano,o dva svijeta, jedan u kojem ne živi i jedna o kojem mašta. I želja„California don t throw yourself to the sea , you are always beloved“.
U pjesmi divno plove duvački,tradicionalni instrumenti a na njih se oslanjaju gudači koji se polako stišavaju i pjesma nam ostaje u ušima i srcima kao još jedinstveni dragulj u popmuzici , nalik na Van Morrisona ili John Calea.
Predivno.U stihovima ,kojih u nekim pjesmama ima puno, prevladavaju autorkini strahovi, simboli,želja za očuvanjem prirode i čovjeka, očuvanje svijesti, vjerovanja, nadanja tužne i turobne pjesme,vesele i optimistične ,često i utješne,stvari koje nisu dobre, stvari koje su dobre i one koje se mogu popraviti,zapitanost,čuđenje i vjera u promjene.
Miranda Lee je u mladosti bila neposredni svjedok događaja koji su od nezavisnih i undergound stripova stvorili klasični stripa,djevojčica koja je u toj opuštenoj i umjetničkoj atmosferi sigurno rano shvatila da neće biti pravnica ili političarka. Ona je odrastala uz ogromne količine muzike, neka imena smo imenovali ali tu se spominju i Massive Attack ili rap, hip hop , punk ,garažni rock i Joan Baez.Zanimljivo je da su joj uzori Mazzy Star ,grupa koja je radila u devedesetim godinama i objavila sjane albume.Stasala je omladina koja za generacijske idole uzima ovu grupu a Miranda to na sjajan način radi. Takve grupe su još uvijek kultne i zaista važne ali su još relativno mlade i mogu još puno toga dati.Muzika Mirandinog odrastanja. Manekenke kojoj je dosadio Pariz i svijet mode.
Neko ko voli ovaj zvuk, može čuti ponegdje i Lis Fraser(Cocteau Twins).Zanimljiva je ta ingeniozna upotreba duvača i gudača, ako se pažljivije bacimo na taj background , ti instrumenti iz srednjeg vijeka uz pomoć kojih je stvorena najljepša pop muzika u istoriji .
U pitanju je jedna briljantna,efektna,izvanrednaploča sa uticajem i dosta klasičnih autorki koje su pisale ženskim rukopisom i u dobroj i pravoj mjeri, muzika sa engleskih livada ili irskih proplanaka,više irskih,čini mi se. To sjajnokonstruisanje pop pjesme sa nekim, samo stručnjacima poznatim instrumentima,ne više usna harmonika, kazoo,daska za pranje veša,harmonika, već instrumentima na kojima se vježba danima i godinama , čini od ovoga albuma jedan od najboljih ženskih albuma u ovoj godini , jako bitan u ukupnom redoslijedu na svim ozbiljnim godišnjim listama.