spot_img

Tijana Milojević – Igra prestiža

Bilijar – pitanje prestiža! Za ljubitelje otmenih igara..

Znak pitanja..

Bilijar je vrlo nesvakidašnja igra..
Temelji se na upornosti, čvrstom stavu, dobrom držanju i tehnici opažanja.

Samo taktički dobro odigran potez, pobedu donosi..

Reč bilijar potiče od francuskih izraza billart što znači štap tj. bille što znači lopta..

Sami počeci bilijara se vezuju još za XI vek i krstaške ratove. Tada je to bila igra koja se uz pomoć štapova i loptica igrala na zemlji. Otuda zelena površina na stolu za bilijar.. Bila je igra slična kriketu i iz nje se razvio bilijar koji je do danas doživeo brojne promene. U XVI  veku bilijar je počeo da se igra na stolovima sa zelenom podlogom – čojom. Prve kugle su bile napravljene od kamena, a kasnije od drveta. Martinele su postavljene na krajeve stola da bi se sprečilo da kugle ispadaju van.

Neki od termina u bilijaru:

Karambol udarac (Carom Shot) – udarac kojim udarna kugla pogađa jednu ciljnu kuglu, odbija se od nje i pogađa drugu ciljnu kuglu;

Krug (Inning) – period od kada igrač izvede prvi udarac do kraja poslednjeg udarca kojim je promašio, napravio faul, pobedio itd..

Kugla u ruci (Ball in Hand) – igrač dobija udarnu kuglu u ruku i može da izvede udarac sa bilo koje tačke iza osnovne linije. Kugla u ruku se dobija na početku igre ako drugačije nije naznačeno ili kada prethodni igrač ubaci udarnu kuglu u rupu ako drugačije nije naznačeno;

Lagiranje (Lag, Lagging) – način određivanja kojim će redosledom igrači igrati. Igrači izvode udarac udarnom kuglom prema podnožnoj martineli. Igrač čija se kugla zaustavila najbliže osnovnoj martineli može da bira da li će izvesti otvaranje ili će otvaranje prepustiti drugom igraču;

Martinela (Cushion) – guma prekrivena tkaninom, uokviruje površinu za igru;

Most (Bridge) – način na koji se drži i vodi štap; takođe način na koji se hvata štap;

Mrtva kugla (Dead Ball) – kugla koja se naglo zaustavi nakon kontakta sa drugom kuglom ili martinelom;

Najava udarca (Call Shot) – postupak kojim igrač pre nego što izvede udarac saopštava koju ciljnu kuglu namerava da ubaci i u koju rupu će pokušati da je ubaci. U nekim igrama najava udarca je obavezna. Neke igre ne zahtevaju da igrač saopšti rupu u koju namerava da ubaci kuglu, već „najavljenu“ kuglu može da ubaci u bilo koju rupu.

Bilijar se u Francuskoj najbrže razvijao. Najpre je to bila igra rezervisana za kralja i plemstvo, da bi se kasnije širila i u celom društvu. Ubrzo se velika ljubav prema igri proširila i na ostatak Evrope..

U toku XVIII veka igra je nastavila da napreduje naročito sa pojavom štapa za igru modernog dizajana. Kompanija Simonis je 1680. prva počela da proizvodi specijalizovanu bilijarsku opremu i do dana današnje je jedna od najpoznatijih.

Još od 1950-ih se nastojalo da bilijar bude olimpijski sport, ali bezuspešno..
Bilijar u Srbiji se prvi put pojavljuje još davne 1834. godine u kafani ,,Znak pitanja”.. Otuda treća rečenica na samom početku, jer je naziv mesta u kojem se prvi put Srbija sustrela sa tom igrom.. :)

Posvećeno osobi koja je stub naše porodice. Neko ko uživa u proučavanju ove igre, ko može veoma dugo i staloženo da igra istu i svaki potez pametno i taktički prouči. Priča je za mog tatu. Za pedeseti rodjendan. Živeo! <3

Tijana Milojević
Tijana Milojević
Rođena sam u Kragujevcu 1995. godine. Od ranog detinjstva me je svašta nešto interesovalo, jedino sam se pisanju uvek vraćala. Sigurna u sebe. Svoja na svom. Osobine koje me najviše krase su emotivnost i kreativnost. U svakoj sitnici vidim nešto kreativno i svaki predmet poželim da oživim. Moj moto je: Živi danas kao da je poslednji dan i uvek daj sve od sebe!