spot_img

Zdravlje i lepota: 10 najčešćih grešaka koje pravimo prilikom uređenja enterijera

Nekoliko manjih izmena u vašem životnom prostoru mogu potpuno da promene njegov izgled. Ako znate šta treba da radite, vaš dom se od skučenog i haotičnog prostora može pretvoriti u pravu oazu mira. Da biste dobili organizovan i smirujuć prostor, pročitajte ovaj tekst. Pomoći će vam da uvidite u čemu grešite. 

Nemojte trpati previše nameštaja

Vrlo lako se može desiti da vam se soba pretvori u deponiju nameštaja. On mora da popuni prostor tako da bude i estetski privlačan i funkcionalan. Trebalo bi ostaviti dovoljno prostora za neometano kretanje. Soba nikada ne treba da izgleda i bude skučena. Ako je to slučaj sa vašom sobom, izbacite višak nameštaja i vidite da li će to pomoći.

Rasporedite nameštaj

Ponekad nije problem u količini nameštaja već u njegovom rasporedu. Ako prostor izgleda skučeno i nakon što ste napravili nekoliko različitih rasporeda, izbacite višak nameštaja. Bićete zapanjeni koliku razliku taj potez može da napravi. Previše nameštaja, pored toga što sobu čini vizuelno manjom, može otežati kretanje u prostoru.

Ne pokušavajte da uklapate elemente na silu

Premali nameštaj može učiniti da vaš prostor deluje neuravnoteženo i čudno, i izgleda kao kuća za barbike. Isto tako, ogroman nameštaj će usloviti da on deluje skučeno.

Pre nego što izbacite nameštaj i, još bitnije, pre nego što se odlučite za kupovinu novog, bilo da je u pitanju kauč, sto, plakar ili krevet- izvršite sva neophodna premeravanja. Izmerite dimenzije i prostora i nameštaja. Može vas skupo koštati ako to ne učinite.

Ne dekorišite previše

Nema potrebe za preterivanjem u dekoraciji enterijera. Manje je više. Osećaj balansiranosti, reda, pokreta i spokoja ključan je za dekoraciju bilo kog prostora. Kada ima previše detalja, narušava se osećaj reda. Ovo se može ispraviti ukljanjanjem nekoliko stvari.

Podelite stvari koje posedujete u tri kategorije:

  • Stvari koje su neophodne

  • Stvari koje su važne

  • Stvari bez kojih možete

Izbacite sve bez čega možete. Ako je potrebno, ponavljajte sve dok ne dobijete dobro izbalansiran prostor.

Ne budite žrtva lošeg osvetljenja.

Osvetljenje je ključno. Ono je jedno od najvažnijih aspekata dizajniranja enterijera. Vaše prostorije trebalo bi da imaju što više prirodnog osvetljenja.

Nemojte blokirati sunčeve zrake lošim rasporedom zavesa. Čak i oblačan dan pruža dovoljno prirodne svetlosti. Da biste povećali efekat, podesite ogledala tako da se izvor svetlosti odbija od njih.

Osim prirodne, trebaće vam još neki izvor svetlosti. Lampe odgovarajuće veličine postavite na prava mesta. Svetlo treba da bude dovoljno jako da možete normalno da obavljate sve vaše poslove, ali ne toliko jako da zaslepljuje. Lampione i plafonjere trebalo bi postaviti gde god je to moguće.

Ne uzimajte nameštaj dok ne odaberete boju zidova

Najlakše rešenje je da prvo izaberete boju nameštaja i, u skladu sa tim, odeaberite boju kojom ćete okrečiti sobu. Ako je ikako moguće, zatražite od prodavca nameštaja uzorak tkanine. Nakon toga, nabavite nekoliko uzoraka boje i uporedite je sa tkaninom.

Danas je pomoću kompjuterskog softvera lako dobiti bilo koju boju, ali treba proveriti kako se ona ponaša pod uticajem prirodnog svetla. Ostavite uzorak da se osuši i odstoji 24 sata pre nego što se odlučite za finalnu boju.

Ne kupujte više nego što vam budžet dozvoljava

Ne kupujte previše stvari. Ne kupujte sve odjednom. Nemojte trošiti pare koje nemate. Napravite budžet i držite ga se. Dobro uređen prostor zahteva vreme i najbolje je kupovati u etapama.

Niste dovoljno raznovrsni

Nemojte kupovati sve u jednoj prodavnici. Želite da sve bude usklađeno, ali ne i jednolično. Dobro dekorisan prostor mora da ima karakter, a to se ne može postići ako sve izgleda isto.

Zavese su prenisko postavljene

Prenisko postavljene zavese su često plod neiskustva. Dignite ih što bliže plafonu. Tako će soba delovati više i veće. Nisko postavljene zavese poremetiće proporciju sobe i blokirati izvor sunčeve svetlosti.

Ne pribijajte nameštaj uz zidove

Ovu grešku najčešće prave početnici. Nameštaj mora biti uklopljen ako želimo intiman prostor pogodan za prijatno ćaskanje. Grupišite nameštaj tako da omogućava slobodno kretanje i dobar protok. Takvom kompozicijom nameštaja dobijate izgled scenske postavke.

Ne kažemo da nameštaj ne treba da stoji uz zidove uopšte, ali ne treba ići ni u drugu krajnost. Ukoliko ne planirate veliku žurku sa podijumom za ples u centru sobe, nema potrebe za takvim rasporedom.

Nemate fokalnu tačku

Fokalna tačka je tačka fokusa oko koje se sve vrti i uslov je da stvorite osećaj reda i direkcije. Neka to bude nešto što želite da gosti prvo ugledaju kada uđu u prostoriju. Ne treba da bude nešto veliko, već upečatljivo.

Može biti kamin ili neka slika na zidu. To treba da vam bude početna tačka koja će biti reper za sve ostalo što se nalazi u prostoriji. Soba će biti uravnotežena i dobro organizovana.

Ema Vitković
Ema Vitkovićhttp://www.facebook.com/usporavanje
Rođena u Nišu 1978. godine. Scenski masker, frizer, pedijatar i vaspitač. Imala emisiju "Iz mog ćoška" na Aleksinačkom radiju. Učestvovala na dva Fashion Week-a u Nišu kao šminker. U Nišu je vlasnik Pivnice "Usporavanje" . Voli da piše, da se druži i pomaže ljudima. Humanost i zdravlje su joj na prvom mestu. Udata je i majka dvoje dece, Sare i Stefana.