Opština sa oboda grada, mali kulturni centar nenametljivo sklonjen od glavne džade, ali ispred ulaza proteže se crveni tepih duž koga su poređani plakati nagrađivanih predstava iz čitave zemlje, od Novog Sada do Vranja. Razgovor nekolicine posetilaca prekida neobična pojava čoveka sa koferom, cujemo prve reči i shvatamo da smo deo scene/performansa. Na poziv Dorodošli u Elksinorznali smo da je festival i zvanično otvoren. Minja Bogavac preuzela je festivalski plašt i smestila se u stručni žiri koji je budno ispratio sve predstave do poslednjeg festivalskog dana, pored Minje, stručni žiri činili su Miša Janketić i Nebojša Bradić. Kao što smo naglasili već u najavama, pored stručnog žirija sud je donosio i žiri publike.
Ovakvi festivali koji izlaze iz okvira pozorišta u centru grada ili izlaze iz velikih festivalskih pozorišnih centara dragoceni su zbog ljudi koji zbog tempa života ne stižu da prate aktuelnu pozorišnu ponudu. Osim praktičnosti ovakvog festival, uvek je dobro da na jednom mestu vidimo predstave koje su nagrađivane na festivalima širom zemlje i dolaze iz različitih regionalnih pozorišta, tako da na jednom mestu možemo da sagledamo presek najkvalitetnijih umetničkih ostvarenja. Organizacija festivala festivala i ove godine bila je na visokom profesionalnom nivou.
Prve festivalske večeri gledali smo vitešku dramu Ištvana Baloga Crni, u adaptaciji Ferenca Nemeta i režiji Žanka Tomića novosadskog pozorita Ujvideki sinhaz. Za glumicu večeri po oceni žirija publike proglašena je Emina Elor.
Umetnički direktor ovog pozorišta, Robert Lenard rekao je: Ovaj tekst je izuzetno bitan u istoriji drame i srpske i mađarske, ali njegov problem je što nije dobar u dramaturskom smislu kao što to I nisu tekstovi sa početka 19. veka. U sliku ove predstave ja sam došao pošto je koncept supermarket, koji je u ovom slučaju metafora cele Srbije ili svet, Žarka Tomića bio već gotov. Tomić je u ideji imao jednu čarobnu reč – Tarantino. Primećeno je da predstava odiše posebni montiopajtonovskim humorom koji nije tako čest u našim pozorištima, na pitanje kako je uspeo tako da oneobiči komad Žarko Tomić je odgovrio: Hiperinformatički svet zombija potrošača trebalo je uklopiti sa svetom romantičarske, ideologizirane drame u kojoj centarlno mesto zauzima jedan po svemu idealan junak. Sučeljavanjem ova dva sveta stvara se provalija iz koje vri komika komada.
Meni je najviše pomogla muzika Davida Klema i ovajlik sam izgradio kao rok zvezdu, rekao je Arpad Mesaroš glavni glumac ovog akcionog mjuzikla. Za glumicu večeri, po oceni publike, proglašena je Emina Elor za ulogu Ružice. Kao rekacija na ovu nagradu glumica je izjavila da joj je bilo jako teško da igra ovaj lik i prikaže poziciju žene u ratu, nije tražila jedan pravi lik već je pokušala iz ja pozicije da reaguje.
Stručni žiri Predragu Ejdusu dodelio je Nagradu za najbolje glumačko ostvarenje festivala, u obrazloženju između ostalog stoji: Predrag Ejdus je još jednom opravdao svoju umetničku reputaciju, pokazujući da je, kao izvrstan dramski glumac, spreman da nadmaši okvire žanra: njegov Aca je komičan, ali i tragičan u svojoj komičnosti; on je ujedno sirov i nežan; ponižen i dostojanstven; on je višeslojan i uverljiv, tako da se publici čini stvarnim, što neizmerno doprinosi realističkoj postavci predstave. U selekciji ovogodišnjeg Festivala pobednika Festivala, većina predstava odlikovala se kolektivnom igrom čitavog ansambla, zbog čega se rad Predraga Ejdusa, izdvaja kao nesumnjivo najznačajnije, individualno, glumačko dostignuće. Sem toga, Predrag Ejdus je glumac čiji se glas čuje iz OFFa i u predstavi “Bela kafa”, zbog čega je ne samo umetnik sa najvećim individualnim glumačkim ostvarenjem, već i glumac koji se u selekciji ovogodišnjeg Festivala pojavio dva puta, u dve predstave.
__________________________________________________________________
Sa promocije knjige Dramaturška analekta 2 |
U okviru pratećeg programa festivala, u Galeriji Centra za kulturu i obrazovanje Rakovica održana je promocija knjige teatrologa Radomira Putnika Dramaturška analekta 2. O ovoj knjizi, izdanju Udruženja dramskih pisaca Srbije, govorili su Miladin Ševarlić, dramski pisac i predsednik Udruženja, Milovan Zdravković, umetnički direktor i selektor festivala i mladi reditelj i dramaturg ili, kako su ga ostali govornici nadahnuto predstavili – teatrolog, Tadija Miletić.
_________________________________________________________________
Ova predstava je osvojila Nagradu za najbolju predstavu festival po odluci stručnog žirija u čijem obrazloženju, između ostalog, stoji: Gogoland je angažovana pozorišna predstava, izrazito modernog senzibiliteta. Ona postavlja pitanje koje uloge, kao pojedinci, igramo u društvu, ne isključujući ni one koje igramo u pozorištu: bilo kao izvođači, bilo kao publika. Pretresajući pitanja stara koliko i sama pozorišna umetnost, ova predstava uspeva da postavi i druga, savremena, dnevno-politička pitanja, upozoravajući nas da pasivna pozicija posmatrača, sakrivenog u mraku, nije uvek sigurna, niti bezbedna, kao što se čini. Gogolens je postdramsko pozorišno delo, koje se pored relevantnih tema, odlikuje i upečatljivim rediteljskim rešenjima, ujednačenom estetikom i vrsnom, energičnom, kolektivnom igrom ansambla. To su razlozi zbog kojih se ova predstava izdvaja iz selekcije ovogodišnjeg Festivala pobednika festivala, kao umetnički i idejno najambicioznija produkcija.
U čast nagrađenih – odigrana je pozorišna predstava Slike iz života vladike Nikolaja – Monah Tadija, produkcija Centra za kulturu i obrazovanje Rakovica, prema tekstu Ljubomira Rankovića, u adaptaciji Željka Hubača i režiji Vladimira Lazića. U ovoj predstavi igraju: Boris Pingović, Nenad Stojmenović, Predrag Miletić, Snežana Savić i Marija Krulj. Detaljniji prikaz predstve u nekom od narednih blog postova.