spot_img

23. FAF – Festival autorskog filma 2017: najava i preporuka

23. Festival Autorskog filma održava se od 24. novembar do 2. decembra 2017. na nekoliko lokacija u Beogradu. Preko 90 (najboljih) autorskih filmovaovogodišnje produkcije biće prikazano za devet dana u desetak sala. U glavni program ovogodišnjeg festivala uvršćeno je dvadeset i dva ostvarenja od kojih se devet takmiči za Gran pri festivala Aleksandar Saša Petrović. Pored glavnog programa, tu su i programski segmenti Hrabri BalkanBande à partCinéfondationACIDDuh ’67, kao i specijalne projekcije. Film izraelskog reditelja Samuela Maoza Fokstrot svečano će otvoriti ovogodišnji festival. Plakat ovogodišnjeg FAF-a inspirisan 1967. godinom, zenitom Novog jugoslovenskog filma, trenutkom najveće dosegnute slobode, kreativnosti i različitosti u istoriji naše kinematografije – filmskom godinom koja je bila anticipacija i uvod u buntovničku ’68. u Jugoslaviji i svetu. Autorka festivalskog vizuelnog rešenja je Vesna Pešić. Umetnički tim festivala čine: Igor Stanković, direktor Festivala autorskog filma, Srdan Golubović, predsednik Saveta festivala, Srđan Vučinić, umetnički direktor festivala, Stefan Arsenijević, kopredsednik Saveta festivala, Vladimir Perišić, selektor programa Bande à part i Stefan Ivančić, selektor programa Hrabri Balkan.

Do 2. decembra biće prikazan raznovrstan program sačinjen od pobednika svetskih filmskih festivala, novih ostvarenja reditelja koje publika festivala voli i odlično poznaje, kao i zanimljivih filmova koji pokazuju nove tokove u autorskom filmu. Kao i svake godine do sada, Festival autorskog filma ugostiće veliki broj renomiranih filmskih stvaralaca koji će pored učestovanja u programima održati nekoliko radionica sa studentima.

Savremeni autorski film crpi teme i energiju iz svakodnevnog života, sveta koji okružuje autore, društvenih okolnosti i fenomena koji određuju njihove živote, živote njihovih bližnjih, kao i sredine u kojoj žive. Gotovo svaki od filmova ovogodišnje selekcije govori o otuđenosti, predrasudama, nemogućnosti ljudi da opšte, sebičnosti, emocionalnoj praznini, samoći koje ni sami junaci nisu svesni. Autorski film ima odgovornost da se bavi društvenim problemima i pojavama, filozofski, poetski i angažovano. Potrebu i radoznalost da se bavi stanjem ljudske duše. A današnji filmski autori to i čine, stavljajući pred nas veliko i važno pitanje današnjeg sveta. Da li je dijagnoza savremenog čoveka: Bez empatije, Bez ljudskosti, Bez bliskosti, Bez ljubavi. Srdan Golubović, predsednik Saveta festivala.

Glavna lokacija festivala i ove godine biće Dom omladine Beograda, dok će se festival održati i u Dvorani Kulturnog centra Beogradastaroj i novoj zgradi Jugoslovenske kinoteke, bioskopu Fontana, centru za kulturu Vlada Divljan, UK Parobrod, Domu kulture Studentski grad i Art bioskopu – Kolarčeva zadužbina i jedna projekcija u Sava Centru.

Prodaja karata počela je 15. novembra, a cena u zavisnosti od vremena projekcije iznosi 100, 150, 200, 250 i 300 rsd. Karte će moći da se kupe na blagajnama Doma omladine Beograda, Dvorani Kulturnog centra Beograda, Domu kulture Studentski grad, bioskopu Fontana, UK Parobrod i Art bioskopu, dok će blagajne Muzeja Jugoslovenske kinoteke (Kosovska 11) i Zgrade Jugoslovenske kinoteke (Uzun Mirkova 1) prodavati karte sat vremena pred početak projekcije.
Izdvajamo da će se za Gran pri Aleksandar Saša Petrović, glavnu nagradu festivala takmičti filmovi: Barbaraproslavljenog glumca i reditelja Metjua Amalrika, Čovek od integriteta Mohamada Rasulofa, makedonski film Kada dan nije imao ime Teone Strugar Mitevske, Kaniba Verene Paravel i Lisjen Kastenj Tejlor, Starateljstvo u režiji francuskog glumca, pisca i reditelja Ksavijera Legranda, Projekat Florida Šona Bejkera, Makala Emanuela Grasa, Vojnici. Priča iz Ferentarija u režiji Ivane Mladenović, i Felisite Alan Gomisa.
Kompletan program festivala na linku ovde.

Top 10 preporuka bloga

Publika ima priliku da po svojoj tradiciji festivala, uz FEST i PALIĆ najnačajnijeg kod nas, pogleda najumetničkije festivalske i nagrađivane filmove ove godine. U zaista sjajnoj selekciji, bilo je veoma teško odlučiti se za top 10 preporuku. Na osnovu odgledanih trejlera i nagrada koje su filmovi dobili ovo bi bila lista filmova koje nijedan filmofil ne bi trebalo da propusti, barem kada se tiče filmova glavne selekcije. Uživajte u pravoj filmskoj umetnosti, dugo je nije bilo u bioskopima!  

BEZ LJUBAVI / Nelyubov / Loveless / 128′ / Rusija, Francuska
Režija: Andrey Zvyagintsev
Scenario: Oleg Negin, Andrey Zvyagintsev
Uloge: Yanina Hope, Maryana Spivak, Aleksey Rozin

Kan 2017 – Nagrada žirija, Britanija, nagrada za nezavisni film 2017 – Najbolji internacionalni film 

Boris i Ženja prolaze kroz proces razvoda braka. Konstantno se svađaju, i pokušavaju da prodaju stan, ali su već krenuli da se pripremaju za novi život: Boris sa svojom mladom i trudnom devojkom, a Ženija sa svojim bogatim ljubavnikom, koji želi da se oženi. Oni ni ne pomišljaju na svog dvanaestogodišnjeg sina Aljošu, sve dok ne nestane.
Zvjagincev, reditelj, smatra Fjodora Dostojevskog vrlo važnom figurom koja ga je vodila kroz život. Verovatno je i zato preispitivanje porodice u ovom filmu tako sugestivno i sveobuhvatno.

HEPIEND /  Happy End / 107′ / Francuska

Režija: Michael Haneke
Scenario: Michael Haneke
Uloge: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz

Kan, Sarajevo, Toronto, Cirih, Austrija, Minhen 2017  

Drama o imućnoj francuskoj porodici koja živi pod staklenim zvonom u severnoj Francuskoj, nesvesna ljudske bede koja je prisutna u migrantskim kampovima oko lučkog grada Kale, nekoliko kilometara od njihovog doma.
Iako se Jean-Louis Trintignant povukao iz sveta filma 2003, on isključivo prihvata angažmane na poziv Mihael Hanekea. On smatra da je Haneke najvažniji živi reditelj i kaže kako bi glumio za njega u bilo kom filmu, bilo kakvu ulogu. Haneke vidi Trintignant-a kao jednog od ličnih favorita svih vremena, rame uz rame sa Marlon Brandom.

FOKSTROT / Foxtrot / 108′ / Izrael, Švajcarska, Nemačka, Francuska
Režija: Samuel Maoz
Scenario: Samuel Maoz
Uloge: Lior Ashkenazi, Sarah Adler, Yonaton Shiray

Venecija 2017 – Grand Prix žirija, Toronto, London, Ljubljana 2017. 

Porodična tragedija komponovana u tri čina: u prvom, vidimo Majkla i Dafnu skrhane, kada dobiju vest da im je sin Jonatan poginuo na vojnom položaju. U drugom, pratimo samog Jonatana na opasnom kontrolnom punktu u pustinji, svedoci smo njegovih nedoumica, strahova, odnosa pre¬ma ocu. U trećem činu, vraćamo se roditeljima šest meseci nakon pogibije sina – te tragedije kojoj je, pokazaće se, nehotice doprineo i njegov otac…
Samuel Maoz je izraelski pisac i reditelj, dobitnik Zlatnog lava za film Liban 2009. Fokstrot je njegovo poslednje ostvarenje, film koji prikazuje tragični ples čoveka i njegove sudbine. Priča o ocu i sinu, koji, uprkos daljini i razdvojenosti, menjaju sudbine jedan drugome.

DRUGA STRANA SVETA  / The Other Side of Everything  / 100′ / Srbija, Francuska, Katar (specijalna projekcija)
Režija: Mila Turajlić
Scenario: Mila Turajlić
29. Novembar I 20h I Sava Centar

TIFF 2017, Toronto, NYC DOC, Njujork, IDFA, Amsterdam 

Zaključana vrata u jednom stanu u Beogradu već 70 godina predstavljaju barijeru koja jednu porodicu odvaja od njene prošlosti. Započinjući intimni razgovor sa svojom majkom o ovoj političkoj razdelini u njenom stanu, rediteljka trasira priča o podeljenoj kući i zemlji progonjenoj duhovima prošlosti. Hronika nekoliko generacija jedne porodice u Srbiji prerasta u portret jedne aktivistkinje u vreme velikih previranja, preispitujući odgovornost svake generacije da se bori za svoju budućnost.
Ako sam ja zaista osvajala slobodu, onda je to najneuspešniji posao koji sam u životu obavila. — Srbijanka Turajlić

MRAZ / Frost / 115′ / Litvanija, Francuska, Ukraina
Režija: Sharunas Bartas
Scenario: Sharunas Bartas, Anna Cohen Yanay
Uloge: Andrzej Chyra, Lyja Maknaviciute, Mantas Janciauskasi, Vanessa Paradis

Kan 2017 – 15 dana autora , Odesa film festival

Mraz je priča o Rokasu, litvanskom mladiću u svojim dvadesetim, koji želi da razume rat kako bi razumeo svoj narod. U konvoju koji prevozi hu­manitarnu pomoć iz Litvanije u Ukrajinu sreće par novinara, čoveka i ženu, sa kojima nastavlja svoje putovanje. U toku puta, ovaj trio će biti prinuđen da prevaziđe svoje psihološke barijere i izgradi jak odnos koji će biti njihov jedini oslonac u metežu rata.
Tokom snimanja filma, ekipa je imala veoma težak zadatak jer su lokacije snimanja bile upravo između Litvanije i Ukrajine, što još više ističe trage­diju i kompleksnost ovako loše situacije.

FELISITE / Félicité / 129′ / Francuska, Belgija, Senegal, Nemačka, Liban
Režija: Alain Gomis
Scenario: Alain Gomis, Olivier Loustau, Delphine Zingg
Uloge: Véro Tshanda Beya Mputu, Gaetan Claudia, Papi MpakaBerlin 2017 – Srebrni medved Grand Jury Prize, Istanbul, Jerusalim, Melburn, Toronto, London 2017

Felisite je ponosna i nezavisna žena, zaposlena kao pevačica u baru u Kinšasi. Nakon što njen sin doživi strašnu nesreću, ona očajnički pokušava da sakupi novac potreban za njegovu operaciju. U pomoć joj priskače Tabu, jedna od stalnih mušterija u baru u kom ona radi. Nakon njegovih čini, Felisitin sin ima poteškoća da se vrati pređašnjem životu, ali upravo Tabu uspeva da ga ubedi da se oslobodi svoje stidljive prirode. Njih troje stvaraju neobičnu zajednicu spojenu sudbinom u kojoj je svako od njih slobodan da ide svojim putem.
Alen Gomis studirao je istoriju umetnosti nakon čega diplomira na dram­skim umetnostima. Svoje prvo dugometražno ostvarenje, L’Afrance, snima 2001. Reditelj je, najviše inspiracije za Felisite pronašao u mitu o Orfeju u kome je prepoznao i mnoge delove tradicije Luba naroda.

ČOVEK OD INTEGRITETA / Lerd / 117′ /  Iran

Režija: Mohamad Rasulof
Scenario: Mohamad Rasulof
Uloge: Reza Akhlaghirad, Soudabeh Beizaee, Nasim AdabiKan 2017 – Nagrada za najbolji film u programu Izvestan pogled, Hamburg, Adelajd, Čikago, Gent, Jerevan, Jerusalim 2017

Reza (35), daleko od zbrke urbanog života, vodi jednostavan život sa ženom i sinom radeći na svojoj farmi zlatnih ribica u zabačenom selu u severnom Iranu. U blizini, privatna kompanija koja je bliska vlastima preuzela je kontrolu nad skoro svim aspektima regionalnog života. Zbog mahinacija njenih akcionara, koji su za sebe prigrabili sav novac i moć, lokalni farmeri i mali preduzetnici ostali su bez svojih sredstava i poseda. Reza teži da se odupre ovim uticajima i sačuva svoju farmu u borbi protiv korupcije.

STARATELJSTVO / Jusqu’à la garde / 93′ / Francuska

Režija: Xavier Legrand
Scenario: Xavier Legrand
Uloge: Léa Drucker, Denis Ménochet, Thomas Gioria

Festivali: Toronto, Čikago, Cirih, San Sebastijan 2017

Propali brak Mirijam i Antoana Besona vodi do žestoke borbe za starateljstvo nad sinom koji je u centru ovog sukoba. Njihov sin Žilijan u pismu opisuje svog oca Antoana kao nasilno čudovište, ali Antoan se na sudu predstavlja kao mirna i staložena osoba. Uprkos Mirijaminim zahtevima za isključivo starateljstvo, sudija dodeljuje zajedničko starateljstvo nad Žilijanom …
Havijer Legrand je francuski glumac, pisac i reditelj, školovao se u Nacionalnom konzervatorijumu u Parizu, a za svoj kratki film Just Before Losing Everything (2013) nominovan je i za Oskara. Film Starateljstvo (2017) je njegov prvi igrani film, bolan i složen porodični košmar na temu zlostavljanja.

PROJEKAT FLORIDA / The Florida Project / 111′ / SAD (glavni program)
Režija: Sean Baker
Scenario: Sean Baker, Chris Bergoch
Uloge: Willem Dafoe, Brooklynn Prince, Valeria Cotto

Festivali: Kan, Champs-Élysées, Toronto, Cirih, Njujork, Adelajd 2017 

Film prati šestogodišnju Muni i njenu buntovnu majku Hali tokom jednog leta. Muni i Hali žive od nedelje do nedelje u Čarobnom Dvorcu, jeftinom motelu kojim upravlja Bobi, ispod čije se grube spoljašnosti krije osoba puna topline. Uprkos surovoj okolini, energična i puna entuzijazma Muni uspeva da svaki dan ispuni avanturama i nestašlucima, zajedno sa svojim prijateljima. Međutim, devojčica ne zna kakve žrtve podnosi njena majka, na šta je prinuđena, kako bi mogla da izdržava svoju ćerku.
Sean Baker je američki pisac i reditelj igranih filmova, dobitnik je Spirit nagrade za ostvarenje Zvezdica (2012). Film Projekat Florida predstavlja veoma emotivan i dirljiv osvrt na detinjstvo.

KADA DAN NIJE IMAO IME / When the Day Has No Name / 84′ / Makedonija, Slovenija, Belgija
Režija: Teona Strugar Mitevska

Scenario: Teona Strugar Mitevska, Elma Tataragić

Uloge: Leon Ristov, Hanis Bagašov, Dragan Miševski

Dan pre Uskrsa 2012, precizno poređana tela četiri tinejdžera, svako sa po rupom od metka u glavi, pronađena su blizu jezera u okolini Skoplja. Oni su samo išli na pecanje… Nacija je bila šokirana. Glasine su se raširile. Inspirisan istinitim događajima, film preispituje međunacionalne i kulturološke tenzije koje postoji na tlu Makedonije.

Izvor: faf.rs
Marko Radojičić 
Marko Radojičić http://bgedtculture.blogspot.rs/
Rođen u Čačku 1982. godine. Inženjer telekomunikacionog saobraćaja. Ljubitelj i pratilac kulturnih dešavanja. Pokrenuo blog o kulturi, Belgrade Edt Culture, u cilju njene popularizacije. Svojim pisanjem želi da promoviše književnost, pozorište, film, izložbe, muziku i igru. Živi i radi u Beogradu. Član UNS-a i međunarodnog udruženja novinara (International Federation of Journalists)