spot_img

21 zemlja za 12 meseci

Putovanja… Svi mi, ili bar većina, maštamo o putovanjima. I dok samo mali procenat njih zaista koristi svaku šansu koja im se pruži da putuje, većina nas se zadržava na maštanju i traženju izgovora. U stvari, sve što je potrebno je malo novca, malo dobre volje i puno dobrog raspoloženja. Zato smo pronašli idealnu osobu koja nas može motivisati i dati nam korisne savete kako se pripremiti za put.

 

21 zemlja za 12 meseci

 

Đorđe Marinković ima 22 godine, student je Fakulteta političkih nauka i prošle godine je obišao čak 21 zemlju! Šta nam on savetuje, pročitajte u narednom intervjuu.

 

Kako si došao na ideju da putuješ?

Nije to bilo preko noći. Oduvek sam voleo geografiju, pogotovu kada smo učili o nekim zanimljivostima u svetu i kulturama drugih zemalja i mislio sam da će to biti samo nešto o čemu sam čitao u knjigama, sve dok se nisam preselio u Beograd, kada mi se pružila prilika da više putujem. Pre toga sam putovao samo sa roditeljima na letovanje ili na ekskurzije, međutim, hteo sam da promenim način na koji putujem. Sa 15 godina sam prvi put sam otišao u Amsterdam i tako je počela ta moja zavisnost od putovanja. Inspiriše me to što ne želim da mi drugi prepričavaju kako je nešto, već želim sam da doživim neku zemlju/kulturu.

 

Da li je lakše putovati sam ili sa nekim?

Pre svega zavisi gde se putuje i zbog čega se putuje. Većina bi se složila da je lakše putovati sa nekim, jer je to neka zona komfora gde imate nekoga koga znate, ko govori vašim jezikom, uvek je tu za vas… Ja sam na AIESEC praksu otišao sam, iako sam imao opciju da idem sa nekim, zato što bi me to nateralo da upoznam nove ljude i steknem nove prijatelje. Iz toga što sam putovao sam izvukao sam sve najbolje, pogotovu jer sam unapredio svoj engleski, a malo sam naučio i arapski.


Naravno, na putovanja za Novu Godinu, letovanje i slično nema svrhe putovati sam, ali meni je podjednako lepo i kad putujem sam i kada putujem sa nekim.

 

Kako uspevaš da uskladiš obaveze i fakultet sa putovanjima?

U srednjoj školi je to bilo lako zbog puno raspusta i produženih vikenda. Na fakultetu, ako od početka znaš kakve su ti obaveze i koju vrstu obaveza imaš, bitno je napraviti kalendar. Ja imam kalendar sa svim mojim obavezama, za svaki dan imam satnicu šta kada radim, tako da je mnogo važna dobra organizacija, jer uvek može nešto da iskrsne, pa vam zbog loše organizacije može propasti ili putovanje, ili možete propustiti neki kolokvijum ili ispit. Dakle, najvažnije je imati uvid na neki duži period kakve obaveze ćete imati.

 

Kako uštedeti ili zaraditi novac kao student?

Treba smanjiti nepotrebne troškove. Recimo, kada sam počeo da putujem ja sam smanjio izlaske koji su mi bili ogroman trošak ranije. Treba ukombinovati da vam to putovanje bude što je moguće jeftinije. Takođe, tu su honorarni poslovi za studente koji mogu da se obavljaju u bilo kojoj oblasti. Sve je stvar želje, u šta ćete vi uložiti ta sredstva. Postoje popusti za studente za mnoge stvari, za prevoz, ulaznice za razne muzeje i slično. Ima puno načina kada postoji želja. Svako naravno treba sve uskladiti sa svojim mogućnostima.

 

21 zemlja za 12 meseci

 

Kako se pripremaš za put? Kako nalaziš smeštaj i prevoz?

Gledam da destinacija bude nešto što ja zaista hoću, a ne destinacija do koje je najlakše doći. To je razlog zašto većinu okolnih zemalja nisam obišao. Razlozi su različiti, poseta prijatelja ili nešto što će mi značiti na profesionalnom nivou. 

 

Smeštaj zavisi od mnogo faktora. Ukoliko imam prijatelje u toj zemlji odem kod njih ili mi oni na neki način olakšaju potragu za smeštajem. Nikada ne odsedam hostelima, jer to nije neka puno jeftinija opcija, a svakako nije ni sigurna. Takođe, ne biram ni hotele, jer bih u tom slučaju verovatno putovao jednom godišnje. Najčešća aplikacija koju koristim i koju svima preporučujem je airbnb, tu su ljudi sličnog profila koji nude ili traže smeštaj. Tu je i aplikacija couchsurfing sa kojom takođe imam pozitivno iskustvo i koju mogu preporučiti avanturistima, jer se tu smeštaj ne plaća. Jedina prepreka može da bude to što vi ne znate 100% kod koga idete. 

 

Prevoz zavisi od mesta na koje se ide. Uglavnom moji prijatelji smatraju da je putovanje avionom skupo, međutim postoje low cost kompanije koje su sasvim pristojnog kvaliteta, udobne, tačne, a pre svega jeftine i idu na velike i prometne aerodrome, tako da najčešće putujem low cost avionskim kompanijama. Što se tiče prevoza koji nije avionski, uglavnom idem autobusom ili železnicom, mada ne preporučujem železnice u našem regionu jer to putovanje može trajati zaista dugo. Takođe, tu je i blablacar gde možete podeliti troškove sa još nekim ko ide kolima, mada ja se pre odlučujem za autostop jer je tu besplatno.

 

Šta radiš kada ne ide sve po planu?

To je čest slučaj, a ono što je najbitnije je da ne treba paničiti. U Maroku mi se dogodilo da me nije niko sačekao na aerodromu, a posle mi se i baterija ispraznila. Međutim, treba ostati smiren, jer to svakako ne znači da je propalo putovanje. Uspostavio sam kontakt sa Aiesec-om Srbije, a oni sa Marokom i problem je bio rešen.

 

Kako se prilagoditi novoj kulturi i ˝preživeti˝ kulturološki šok?

Bitno je psihički se pripremiti pre putovanja. Moj prvi odlazak u Afriku je bio pravi kulturološki šok, otišao sam u 99% muslimansku zemlju, a nisam poznavao nikoga ko je bio tamo i ko bi me posavetovao. Važna je dobra priprema, možete se informisati i na internetu i od osoba koje su bile u zemljama koje želite da posetite.

 

Kako izvući najviše iz prakse/putovanja?

Zavisi od motiva putovanja. Treba se fokusirati na svoje ciljeve. Ja putujem pre svega da bih doživeo način življenja u tim zemljama tako da je moj neki cilj da upoznam bar 2, 3 lokalna stanovnika sa kojima ću moći da pričam o stvarima koje ne mogu naći na internetu ili u knjigama. Bitno je ostati u kontaktu sa ljudima koje upoznate, ja to praktikujem i to me ispunjava. Takođe, bitno je ne provoditi puno vremena na telefonu već uživati u trenucima, doživeti trenutak. 

 

Imaš li neku poruku za čitaoce?

Poručio bih im da se ne dvoume mnogo kada razmišljaju o putovanju, već da razmisle da li će im se još nekad pružiti prilika da odu negde i kada, ako već imaju šansu da odu negde sami, sa nekim, na praksu… Upoznao sam i ljude koji ne vole da putuju, ili koji su imali jedno loše iskustvo pa sada misle da će i sva ostala putovanja biti loša. Mislim da treba spoznati što više nepoznatih stvari, jer svet nije samo tamo gde ti živiš i samo ono za šta ti znaš i na taj način menjaš i svoje stavove i stavove drugih. Pored toga, ti si na putovanju ambasador svoje zemlje i druge upoznaješ sa svojom kulturom i svojim načinom življenja, a to je velika stvar.

Izvor: najstudent.com

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.