Скулптор Јован Симовић рођен је 1955. године у Доњој Врбави, у зодијачком знаку јарца, са генетском предиспозицијом и склоношћу ка обликовању. Деда и отац су му били каменоресци! Завршио је Машински одсек Прве техничке школе у Крагујевцу а 1978. год. почео је да ради у Заставиној Ковачници.
Укупно је приредио петанаест самосталних изложби, три изложбе цртежа и дванаест скулптура, и учествовао у преко седамдест поставки групних изложби.
Љубав према цртежу из Техничке школе резултира првом изложбом „средњешколца” у Дому Војске Југославије 1974. годиме. Наставља обликовањем дрвених скулптура и гипса.
Два пута је безуспешно стартовао на „Ликовну академију”, на примењену уметност, одсек графике! Разочаран тешкоћама образовања спонтано формира идеју „рециклаже шпона и венаца отковака и отковака” уз одобрење пословодних органа Заставе Ковачница од ООУР-а прави своју радионицу и атеље испод фабричког крова.
Члан је Ликовног Удружења Крагујевца од 1980. године
У Малом ликовном салону излаже 1980. године цртеже и гипсане скулптуре „Труднице” под имресијом Хенрија Мура.
У Народној библиотеци „Вук Караџић” 1984. и 1999. године излаже скулптуре.
Може се „похвалити“ да је његов атеље једини који је бомбардован за време НАТО агресије 1999. године. Обновом Гиганта и прославом јубилеја „145. година Ковачнице” његове скулптуре постају стална поставка најстарије ковачнице на Балкану. Скулптура „Ренесанса Ковачнице” постаје заштини знак његове фирме и обележава га као уметника, уводећи га на српску и интернационалну сцену.
У Клубу Војске Србије 2006. године излаже двадесетак асоцијативних скулптура, до тридесет сантиметара, из циклуса „Клијање, плодови”.
Излагао је скулптуре у Галерији Народног универзитета „Браћа Стаменковић” у Београду 2007. године.
Својим највећим успехом сматра позив Уметничког фонда Јекатеримбурга са Урала из Русије, за које је урадио скулптуру „Породица” на тему породичног живота.
У мећународном фестивалу скулптура и уметничких фотографија учествовало је сто аутора из сто земаља. Јован је био једини преставник Србије. Излужба „Јединство породице – јединство света” отворена је 17. октобра у Москови. Била је путујућа и до 2013. године обишла је скоро све земље учеснице.
За скулптуру „Гнездо” 2011. године добија награду ЛУКа.
За себе каже да није причљив и да може једино да изрази своја осећања цртежом и скулптуром. Има унапред визију циклуса а форма скулптуре не зависи од света индустријских машина и њених производа већ од одбаченог шкарта и технолошкког вишка отковака. Идеју спроводи у дело, на први поглед грубо, тежи симетрији, али брзо и тачно доводоћи масе у равнотежу у радионици уз помоћ професиоалних вариоца. Завршну обраду ради сам у зависности од употребљених материјала истичући природну снагу и суровост метала.
„Основа живота на планети „ембрион” је зачетак сваке моје скулптуре од првих радова, које у циклусу метала престављам сфером, гнездом, лепотом рађања.“ – објашњава скулптор Јован Симовић визије свога изражавања и стварања.
Спремио је нови циклус „Објеката и инсталација”, четрдесетак радова који су настали од 2009. године до данас. Са сетом се сећа почетака рада и стварања у ООУР-У Застава Ковачница и колега „ковача” који су исковали пут скулптуре Јована Симовића!
Атеље у улици Љубише Богдановића број 15. стан шест , подрум исте зграде, плац викендице у Горњој Врбави и у Ковачници у улици која се некада звала Шпанских бораца а сада Косовска број 4.